Русе събра най-младите театрали в България
Приключи 17-ото издание на Националния ученически фестивал
/ брой: 141
Националният ученически театрален фестивал в Русе е отрадно явление. Особено днес, когато подрастващите са изложени на инвазията на чалгата, на холивудските екшъни, изобщо на низките жанрове в изкуството, за което държавата ни отдавна престана да се грижи. А и какво можем да очакваме от нея, след като повечето от държавниците, начело с експремиера, не стъпват в театъра и операта. В близкото минало, в годините на соц-а, ученическата театрална самодейност беше стимулирана и активно подкрепяна и няколко поколения българи се възпитаха във вкус към добрия театър, към истинските стойности. За съжаление сега мнозина от младите са естетически неграмотни, с ниска култура, фатално облъчени от чалгата.
За щастие, макар и единствен, този фестивал вече 17 години събира млади таланти от цяла България. И тази година участниците бяха много, повече от 200. Наложи се и предварителна селекция от страна на журито, водено от актрисата Татяна Цветкова. От кандидатствалите за участие 23 състава бяха избрани 15. В продължение на седмица те играха с "въодушевление и плам" на сцената на обновеното Доходно здание (Театъра). Репертоарът беше изключително широк - от античността и класиката до съвременността, от наши и чужди автори. Пиеси за големи състави, за камерен театър, куклени пиеси, в две възрастови групи - на малките и по-големите.
Журито, водено от театроведа Крум Гергицов, беше наистина затруднено в избора си. Нивото на представилите се млади хора бе твърде високо. Награди и грамоти получиха повечето от участниците и това бе напълно нормално и заслужено. Голямата награда спечели хуманитарната гимназия "Христо Ботев" от Русе (същата, в която на 15 април 1882 г. учителят по френски Стоян Михайловски написва химна "Върви, народе възродени"). Спектакълът на гимназистите беше интересна адаптация на класическата българска комедия "Женско царство" от Ст. Л. Костов. Призът в първата възрастова група бе присъден на младите таланти от читалище "Развитие" от Севлиево, град, в който театърът и художествената музика се радват на почит. След тях се нареди съставът на Осмо основно училище "Иван Вазов" от града домакин. Във втората възрастова група бяха наградени театралната школа "Чарли" от Пловдив и гимназистите от състава "Звездите на Вършец". Бяха отличени още Немската гимназия "Фридрих Шилер" от Русе и Хуманитарната гимназия "Дамян Дамянов" от Сливен. Освен това бяха раздадени и награди за "главна мъжка роля", "главна женска роля" и поддържащи роли. Извън състезателната програма гостува Академичният драматичен театър "Максим Горки" от Ростов на Дон, Русия.
Фестивалът беше подпомогнат от русенската община, Драматичния театър "Сава Огнянов", Държавния куклен театър, Общинския младежки дом и Доходното здание, Русе.