Репортаж
От Брекзит до Булекзит - набързо из Англия през август...
Да си сервитьор тук е по-малко унизително, отколкото да си учител или лекар в България
/ брой: 159
Иван БАКАЛОВ, e-vestnik
Из Южна Англия е налегнала суша, горещини, направо жега за английските стандарти. Службите разпращат писма да се пести вода, да опазят реките. Не поливат в паркове и зелени площи, тревата пожълтяла. Полята - също. По английските ливади замислено хрупат овце, намерили зелени стръкчета.
На север става малко по-зелено, край бензиностанциите тревата е свежа и тук-там се виждат печурки. Тук никой не бере диви гъби, макар из горите да има - пазят се от отровни. И тук се случва да има отровени от гъби, но са само поляци.
Бензинът е около 1,80-1,90 паунда (към 4,40 лв. литъра), дизелът е малко по-скъп, като у нас. На магистралите стига и до 2-2,10 паунда.
Парите в брой са едва ли не на изчезване. Приемат ги на повечето места, но почти всички плащат с карти.
Оживени пътища, пълни с камиони, много камиони. Изпреварват и колите. И задръствания около Бирмингам, Манчестър. През уикенда англичаните тръгват към вили и национални паркове.
Европеецът е силно застрашен от обратното движение. На кръстовища като пешеходец могат да го отнесат, ако гледа по навик в обратната посока, докато пресича.
Тук-там по витрини на заведения и отвън по някои английски домове се вижда украинското знаме. Никой не ги е задължавал, просто изразяват солидарност. В някои заведения в менюто се вижда "Киев бъргър" - парите от него отиват за помощ за украинците. Путин с безумната си война накара цяла Европа да съчувства и събира помощи за Украйна, и дори я направи кандидат за член на ЕС, макар да е недоразвита корумпирана държава.
Вестниците са пълни с коментари и новини за новия кандидат за премиер на Великобритания - Лиз Тръст. Клюкарските вестници като "Сън" и "Дейли мейл" я подкрепят и изразяват надежда, че ще довърши започнатото от Борис Джонсън, осъществил Брекзита. "In Liz we Trust" e заглавието на първа страница на "Дейли Експрес" (игра на думи с името й - "В Лиз е нашата вяра").
В по-сериозните вестници пък се редуват заглавия как Обединеното кралство е пострадало от Брекзит и колко е разделена британската нация. Впрочем, да си купиш тук 6-7 вестника от любопитство като мен, означава да се изръсиш над 10 паунда - за английските стандарти може би не е много.
Към стотина хиляди българи има във Великобритания. Всеки от тях е специалист по британските въпроси и повечето ще ти обясняват каква грешка е Брекзит. Само че повечето англичани не мислят така, ако се съди по масовите вестници.
Тук често се срещат традиционните английски мивки с два отделни крана за топла и студена вода. Не, не са останки от миналото, а нови, модерни лъскави кранчета. Ама отделни. Впрочем навсякъде по заведения и бензиностанции има умивалници със смесителни батерии като у нас. Да, ама... Срещат се и такива, които смесват топлата и студената вода и пак от чучура текат две струи една до друга. Който не вярва, да види илюстрацията. Дали ако и движението им беше отдясно, щяха да стигнат до Брекзит?
У нас вече има твърда възрожденска прослойка, които искат Булекзит - референдум за излизане от ЕС. И си въобразяват, че ще стане като във Великобритания. Да, ама... Да подражаваш на големите не е най-умното. Великобритания е втората икономика в Европа, петата в света. Може с ЕС, може и без ЕС. Някогашната колониална империя си има свой съюз, който включва Канада, Австралия, Нова Зеландия и куп островни държави. Нека не ги оплакваме, нито да ги мислим за тъпи. По-добре да се питаме ние колко сме умни, че сме на опашката на ЕС и четвърт от нацията за 30 години се изнесе по света да търси по-добри доходи и условия за живот.
Традиционният английски пъб обичайно предлага по 8 вида наливна бира. Е, има и с по повече. От английски ейлове и ирландска, до lager, тип "светло пиво" като у нас. На бара на един пъб питам имат ли някаква бира "лагър", а барманката - хубавица с очила и дълбоко деколте, отговаря на български "Имаме". Подочула беше, че говорим на български, и се смее. Е, това момиче с висше образование ще им налива бирата тук, понеже у нас си намира само нископлатена работа и я унижават чорбаджии. Да, да си сервитьор тук е по-малко унизително, отколкото да си учител или лекар в България.
Българка докторка в местна болница пък взима многократно по-висока заплата, отколкото у нас, и казва, че тук е по-организирано, има повече персонал и работата не я преуморява като в София.
Е, тези сигурно ще се върнат, ако България излезе от ЕС.
У нас ще се разбере, че сме се оправили, когато "в български кръчми започнат да предлагат по 8 вида наливна бира, а не да ти обясняват, че работели или само със "Загорка" и "Хайнекен", или само с "Каменица" и "Стела".
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.