07 Ноември 2024четвъртък20:44 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Оризът да бъде изваден от външнотърговски договори на ЕС призовават 7 страни членки

автор:Дума

visibility 2480

"Безмитният внос в ЕС на ориз от трети страни трябва да бъде ограничен". Това поиска Момчил Неков по време на обсъждане относно текущите търговски преговори на ЕС с трети страни по време на заседание на Комисията по земеделие в Европейския парламент. "Представителите на оризопроизводителите от България, Италия, Португалия, Гърция, Франция, Испания и Унгария приеха декларация, в която се обединиха около това, че секторът трябва да бъде ефективно признат за "чувствителен". Ако бъде признат за такъв, то оризът ще има специален статут по време на преговорите с трети страни и може да бъде изключен от споразуменията с тях", коментира българският евродепутат. Ориз се отглежда основно в страните от Южна Европа - Италия произвежда около 65% от ориза в ЕС. Другите страни производителки са България, Гърция, Португалия, Испания, Франция, Румъния и Унгария. В сравнение с нивата от 2008/2009 г., вносът на ориз в ЕС се е увеличил с близо 65 процента. Това силно усещат европейските производители. Затова те се обединяват в апела си за специална защита към сектора. "Оризопроизводството е високо специализирано и играе важна роля в управлението на водите. Има и важна екологична стойност, понижава риска от наводнения, за това към него трябва по-специално отношение", заяви Момчил Неков по време на заседанието на земеделската комисия. Миналата година по данни на НСИ сме внесли около 28 000 тона ориз. Около една трета е дошъл от Камбоджа, Индия, Мианмар и Тайланд. Българските производители се опасяват, че вносът на ориз от тези страни, където производствените разходи и административните изисквания са по-ниски, ще продължава да подбива цената на родното производство. През декември ЕС приключи преговори за свободно споразумения с Виетнам. Споразумението гарантира безмитен внос на 20 000 тона годишно виетнамски ориз в ЕС. "Допълнителен безмитен внос ще притисне още повече родното производство. Секторът у нас и в Европа има нужда от подкрепа по редица причини. Наличието на арсен в азиатския ориз е сериозен повод да търсим и консумираме повече български ориз. Консумирането на български ориз означава и повече българско производство, и развитие на селското стопанство у нас. Затова трябва да се действа в посока целенасочена подкрепа за сектора", коментира Момчил Неков.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ