Според доклад на "Стандард енд пуърс":
Очаква ни двуцифрена безработица
Икономически растеж е възможен едва догодина, прогнозират още от рейтинговата агенция
/ брой: 170
През 2010 г. се очаква нивото на безработицата да достигне двуцифрени стойности, се казва в доклад на рейтинговата агенция "Стандард енд пуърс". Това може да доведе до намаляване на потреблението, по-ниската инвеститорска активност и нарастване на външнотърговския дефицит. По официални данни безработицата сега е около 9 на сто. Неофициално се смята, че тя е около 12%. Синдикатите прогнозираха, че до края на годината безработицата ще стигне 15 на сто.
В доклада се казва, че рецесията се е отразила на пазара на труда, като не е позволила да има повишаване на заплатите. От 2008 г. досега се наблюдава стабилна тенденция на увеличаване на безработицата. Най-силно засегнатите сектори са производството и строителството, като секторът на услугите също бил подложен на натиск. Освен това наскоро оповестените мерки, свързани със съкращаване на държавната администрация, вероятно ще допринесат за повишаване на безработицата, прогнозират още от агенцията.
От "Стандарт енд пуърс" прогнозират в годишния си доклад за България положителен ръст на БВП у нас едва през 2011 г., а за тази година продължаващо свиване на икономиката. Според министъра на финансите Симеон Дянков през следващата година страната ни ще се стреми да постигне 3% ръст на икономиката. Кредитният рейтинг на страната ни се запазва на същото ниво от "БББ", както през миналата година, обяви Дянков, който представи вчера резюме от доклада.
Икономическото възстановяване в България ще се усложни от ниския дял на преките инвестиции в търговския сектор, в сравнение с нетърговския, се казва още в доклада. Въпреки това със своя износ, който възлиза на 53% от БВП, България има по-отворена икономика в сравнение с други балкански държави. Според доклада на агенцията сравнително отворената икономика ще позволи на страната ни да приспособи производството към външното търсене по-бързо в сравнение с други държави от ЕС.
Три са основните недостатъци, които отбелязват от рейтинговата агенцията - ниските нива на просперитет, продължителният процес на адаптиране, пред който икономиката е изправена след свръхкредитирането, и бавният напредък в структурните реформи в системите на здравеопазването и образованието.
Според доклада правителството е успяло да вземе коригиращи мерки за ограничаване на бюджетния дефицит. За 2010 г. очакванията са той да се задържи около 4% поради планираните значителни бюджетни корекции.