Съдът в Хага:
Независимостта на Косово е законна
Съдебното решение има необвързващ характер, но съществуват сериозни опасения, че то може да окуражи някои сепаратистки движения в други региони по света
/ брой: 167
Международният съд в Хага постанови, че едностранното обявяване на независимостта на Косово през 2008 г. не е било в нарушение на международното право, предадоха световните агенции. На произнасянето на становището са присъствали и представители на над 40 държави.
Както е известно, решенията на Международния съд се приемат с мнозинство от гласовете на 15-те съдии. В решението на съда, което беше прочетено от председателя Хисаши Овада, се посочва, че международното право не съдържа разпоредби, "забраняващи обявяване на независимост". "Съдът счита, че общото международно право не съдържа приложима забрана на обявяването на независимост. Той съответно стигна до заключението, че обявяването на независимост на Косово на 17 февруари 2008 г. не е нарушило международното право", подчерта Овада.
Становището има консултативен и необвързващ характер, но създава определен международноправен прецедент. То вероятно ще насърчи повече страни да признаят независимостта на Косово и ще приближи Прищина към членство в Организацията на обединените нации, отбелязва Ройтерс. Възможно е съдебното решение да окуражи някои сепаратистки движения в други региони по света, коментира агенцията.
Припомняме, че Косово обяви независимост от Сърбия на 17 февруари 2008 г. Досега то е признато от 69 страни в света, включително от Съединените щати и голяма част от страните от ЕС, с изключение на Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания. През октомври 2008 г. по инициатива на Сърбия ООН поиска от Международния съд в Хага да се произнесе дали едностранно обявената независимост от страна на Прищина не противоречи на международното право.
Малко преди произнасянето на съдебното решение сръбският президент Борис Тадич предупреди, че признаването на легитимността на независимостта на Косово ще има негативни последици, предаде ТАНЮГ. "Ако становището на Международния съд установи нов принцип, това ще отвори пътя за един цял нов процес на създаване на нови държави по света - нещо, което ще дестабилизира много страни по света", заяви той.
"Ако съдът подкрепи отцепването, нито една граница в света и в региона няма да бъде сигурна", предупреди по-рано и сръбският външен министър Вук Йеремич.
Междувременно стана известно, че американският вицепрезидент Джо Байдън се е обадил на сръбския президент Борис Тадич и е потвърдил пълната подкрепа на Вашингтон за демократично и мултиетническо Косово, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс. В разговора, проведен преди оповестяването на решението на Международния съд за законността на обявената от Косово независимост, Байдън е подчертал непоколебимия ангажимент на САЩ към суверенитета и териториалната цялост на Косово и е призовал правителството на Сърбия да работи за конструктивно решаване на практическите проблеми с Косово.
Вчера САЩ отново потвърдиха "пълната си подкрепа" за независимостта на Косово по време на посещението на косовския премиер Хашим Тачи във Вашингтон, припомнят агенциите. Русия, която е традиционен съюзник на Сърбия, не призна независимостта на Косово, а подобно становище прокламираха и двете най-големи и бързоразвиващи се страни Индия и Китай.