Истерията "Дянков"
/ брой: 9
Да си политик и да си изпуснеш нервите е донякъде разбираемо. Един път излъжеш - повярват ти. Втори път - будиш ироничен присмех. При третия вече си обект на всякакъв род "благословии". Ако си обаче финансов министър, а лъжите ти са станали ежедневие, проявата на истерия говори за диагноза на цялото правителство. И което е по-тревожно - подсказва за лошо финансово здраве на държавата.
Очевидно има от какво да се притеснява министър Дянков. След като Брюксел опроверга фискалните му лупинги с неотпуснатите коледни надбавки за пенсионерите, "слънчицето на Бойко" нападна политическия опонент с порои от словоблудство. И в този тюрлюгювеч от недоизживяни блянове за магистрали, музеи, спортни площадки и археология бе изречена поредната опашата лъжа. Че "в условията на една от най-свирепите икономически кризи правителството на ГЕРБ успя през годините на управлението си да възстанови финансовата стабилност на държавата".
Цифрите обаче отново опровергават Дянков. Защото твърденията му отпреди време, че фискалният резерв се върнал на нива от 6-7 млрд. лв., колкото бе през есента на 2009 г., се оказват балон. С погасяването на 1,7 млрд. еврооблигации на 15 януари сривът в хазната ще е до към 4 млрд. лв., от които по закон 3 млрд. правителството няма право да пипа. Така властта остава с около 1 млрд. разполагаем резерв и с годишен дефицит от 1,1 млрд. лв. Всеки може сам да си направи извода кога сме били по-стабилни.
Всъщност, като говори за "финансовото здраве на държавата", Дянков явно визира финансовото здраве на властта и висшата ни чиновническа номенклатура. И тук сигурно е прав. От данъчните им декларации се разбра, че няма нито един обеднял. Напротив, от ден на ден изплуват случаи на нови кражби като за последно. За разлика от "средностатистическия" българин, чийто здравен статус ГЕРБ превърна в геноцид.