АгроДУМА
Сменят правилата при обвързаното подпомагане за животни, плодове и зеленчуци
/ брой: 24
Въвеждат се нови правила по схемите за обвързано подпомагане на месодайни и млечни животни, биволи, плодове и зеленчуци, става ясно от документите, публикувани за обществено обсъждане от земеделското министерство. Големите промени засягат обвързаната подкрепа за биволи, промяна има в начина на доказване на реализация на месодайни животни, както и в изискваните добиви от мляко от допустимо животно, респективно изискване за реализация на пазара на допустимо животно за млечни крави, овце и кози майки под селекционен контрол. "По този начин се цели постигане на равнопоставеност на земеделските стопани по отношение на изискванията към отглежданите от тях животни, независимо от породата и предназначението им. Въвеждането на това изискване за подпомагане ще е приложимо за около 110 000 животни, които представляват около 30% от заявяваните животни по схемата", коментира в доклада си по готвените промени зам.-министърът на земеделието Вергиния Кръстева.
Минимално изискваните добиви за сливи, ябълки, вишни, както и за оранжерийни домати и краставици, също са занижени. Промените са резултат от изпратената на 1 август миналата година нотификация до Еврокомисията за изменения в Наредба 3.
Според тях тази година ще бъдат отворени 16 схеми за обвързано подпомагане - за млечни и месодайни крави, за крави под селекционен контрол, за овце или кози майки и за млечни крави в планински райони, за овце или кози майки под селекционен контрол, за биволи, за различни видове плодове, полски и оранжерийни зеленчуци, както и за обвързано подпомагане за протеинови култури.
Според нотифицираните изменения в схемите за обвързано подпомагане за животни се предлагат три вида промени – отпадане на диференцираното подпомагане в Схемата за обвързана подкрепа за биволи и регламентирането на модулиран размер на финансиране за първите 30 допустими животни по схемите за млечни и месодайни крави, и за първите 100 допустими животни по Схемата за обвързано подпомагане за овце или кози майки под селекционен контрол.
По нов начин ще се доказва реализация по схемата за месодайни животни - досегашното изискване за наличие на новорегистрирани приплоди в стопанството на кандидата се заменя с изискването за реализация на животни на пазара за периода от 1 октомври на предходната година до 30 септември на годината на кандидатстване. Променят се изискваните добиви от мляко при млечни животни под селекционен контрол – минимум 1500 кг мляко или млечни продукти в евкивалент мляко по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол; най-малко 70 кг мляко или еквивалентни млечни продукти на допустимо животно, или най-малко 35 кг мляко или еквивалентни млечни продукти и реализирани на пазара животни по Схемата за обвързано подпомагане за овце и кози майки под селекционен контрол.
Актуализират се Списъкът на застрашените от изчезване и комбинирани породи говеда под селекционен контрол, Списъкът на млечните породи овце и кози под селекционен контрол, както и Списъкът на породите овце и кози, ползвани за месо, под селекционен контрол.
Намаляват минимално изискваните добиви при част от схемите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци - ябълки, круши, вишни и сливи, както и за домати и краставици по Схемата за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци.
Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник” и се прилага за заявления за подпомагане, подадени след 1 март 2019 г.