"Сивите" закони на ГЕРБ в електронен регистър
58 от 102 текста на мнозинството са лобистки, алармираха от КБ и Института за модерна политика
/ брой: 161
"Сивите" закони, които крият лобизъм, ще бъдат вкарани в електронен регистър. Идеята е на Института за модерна политика и бе представена вчера по време на среща с депутатите от левицата. Под сиво законодателство разбираме не само лобистки законопроекти, а и такива, които засягат правата на човека, обясниха от института. Оттам изразиха притеснението си, че се говори за специализирани съдилища, а в същото време от 102 законопроекта на мнозинството 58 попадат в графата "сиво законодателство". Нека хората имат възможността да следят развитието на тези законопректи. Това е още една крачка към остъкляването на парламента, заяви Борислав Цеков. "Всеки от своята камбанария е стигнал до сходни изводи за тревожни факти в този парламент", обърна се Цеков към депутатите от КБ. Той допълни, че доста чуждестранни дипломати са се заинтересували от последния доклад на Института за модерна политика и дори споделят някои от оценките за лобизъм в 41-ото НС. Цеков наблегна и на това, че с този начин на работа трудно се прави и бизнес и даде пример с несигурността на сериозни инвеститори.
"За първи път в този парламент се наблюдава прокарването на корупция не чрез нарушение на закона, а чрез закона", заяви Ангел Найденов. "Тук не са нужни хора, които да лобират за прокарването на текстове, а те се пишат от хора, които са тук", продължи той.
На срещата бе обсъдена необходимостта от закон за лобизма. Съветът на Борислав Цеков към депутатите от КБ бе да се използва основата на внесения в предния парламент проект от Бойко Великов. Според Цеков приказките на мнозинството, че тепърва ще се пише законопроект, не са основателни.
Мая Манолова отвори въпроса за действията на мнозинството спрямо президентското вето. Цеков бе категоричен, че управляващите принизяват конституционния статус на този акт, което е вън от нормалността на политическия процес и ще бъде отбелязано в следващия доклад на института.
Сергей Станишев обърна внимание на обещаното разплащане с бизнеса. Трябва да се изплатят 660 млн. лв., поясни той, но наблегна на това, че е много важно как ще се извърши това. "Задава се един много реален инструмент за преструктуриране на цели сектори. Досега селективност към фирмите никога не е имало", заключи Станишев.