По-малко пчелари и мед
/ брой: 84
По-малко пчелари и по-малко мед ще има с всяка следваща година. Мрачната прогноза е на самите пчелари. Според тях българският натурален пчелен мед може да се превърне в дефицитна и бутикова стока, ако отрицателните процеси в сектора продължават да се развиват с тези темпове.
Причините за това са много. Сред тях са неблагоприятните финансови условия, при които стопаните отглеждат пчелните семейства, както и в срива на изкупната цена, която падна в началото на 2023 г. до 4,80 лв./кг в условията на засилена инфлация. Така пчеларите започват масово да се отказват от бизнеса и да продават кошери, инвентар, пчелни семейства.
Само преди няколко години броят на стопаните, отглеждащи пчели в Добричка област, например, е бил около 2000, докато над 62 000 пчелни семейства са регистрирани през 2016 г., показват данните на окръжната дирекция "Земеделие".
Три години по-късно те вече са 60 000 в 1128 пчелина. В Добричка област се произвежда близо една четвърт от меда на България. За съжаление по складовете залежава продукция от 2022 г. Според пчеларите причината за това е навлизането на мед от Украйна у нас, който е на по-ниска цена и подбива пазара.
През миналата седмица официално бе съобщено, че фалшив мед залива европейския пазар. Некачествена продукция е стигнала и до България, алармираха от ЕК. На този фон стотици тонове мед от миналогодишната реколта останаха в складовете. Реализацията е изключително трудна заради дъмпингов внос на имитиращи продукти, които съдържат захарни и фруктозни сиропи. Освен това потребителите са по-неплатежоспособни, споделят браншовици и така с всяка изминала стопанска година кошерите намаляват.
"Търсенето от нашите преработватели реално намалява. В момента в сдружението ни, което е от около 300 пчелари, има над 60% нереализиран мед в складовете", твърди Галин Георгиев, председател на сдружение "Пчела Добрич 1946".
И добавя, че най-големият внос на мед е от Украйна и Китай. Изкупните цени, които се обявяват, но няма сделки, били на 4,60 - 4,80 лв., а за да се развива пчеларството, трябвало да скочат до над 7 лв. 10-12 лв. пък трябва да е изкупната цена на меда от акация, липа, лавандула, защото неговият добив е по-трудоемък.
"Истинският мед рано или късно кристализира - захаросва се, като това се случва в рамките на 3-5 месеца", обясни Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари. В Съюза на българските пчелари има постъпили сигнали, че през Украйна в ЕС се внасят големи количество китайски мед, който е с неясни качества. По данни на пчеларите Украйна произвежда 58 000 тона годишно мед, докато нашето производство е между 10 000 и 12 000 тона на година.
Светлина в тунела е пазарът на дребно. Най-големият проблем обаче си остава унищожаването на пчелите. Те биват масово тровени в периода април - май заради нерегламентирано пръскане на някои култури с препарати. Системата за оповестяване не върши никаква работа, споделят пчеларите и настояват за превантивен контрол.