28 Януари 2025вторник10:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Историята като бутафория

Кичозни "древни крепости" от винкел и бетон никнат из страната, без някой да търси мнението на учените за паметниците

/ брой: 38

автор:Велиана Христова

visibility 2100

Едва ли кичозните подобия на културно-исторически паметници, които като гъби никнат из археологическите обекти на България, може да се нарекат реставрация? Усвояване на пари по проекти, бързане с "изтипосването" на старини, нарочено към някакъв юбилей, некомпетентност и несъобразяване с историческата истина и отричане на мненията на учени и специалисти, ламтеж за хонорари - всичко това, взето заедно, ражда онези бутафории, които щели да привличат стотици хиляди туристи. Само че туристите идват, за да видят автентични старини, а не абсурдните изобретения от бетон, железа и пластмаси, които изобразяват никога несъществували твърдини. Затова пък съществувалите някога просто се погубват.  
Полимерно-бетонните стени "с национално значение" вместо средновековните каменни зидове на крепостта Кракра отдавна станаха нарицателно за еклектиката, която унищожава културно-историческите ни паметници. На техния фон розовите плочки на Плиска и старите измислени бойници в Созопол са направо невинна игра. Какво общо има с историята белият бетон, боядисан в сиво, изобразяващ 6-метровата антична стена и някакви бойници в археологическия резерват "Яйлата" край Каварна? Нима сред високите грозни винкелни железа, укрепени с бетон, е останало нещо от тайнствения дух на скалния комплекс Перперек (наричан незнайно защо Перперикон от проучвателя Николай Овчаров)? Шок сред археолози и архитекти предизвика бездарното "възстановяване" на римския град Августа Траяна в Стара Загора. Жителите на Трявна пък се вдигнаха срещу мигащите в неон "реставрирани" уникални възрожденски къщи. Скандали избухнаха около Траянови врата край Костенец, където с 5 млн. лв. европейски пари тротоарни плочки "визуализират" крепост от ІV век. Измислят се "градежи", каквито никога не са съществували. Някои от тези "реставрации" грубо нарушават международни конвенции за опазване на културно-историческото наследство и за консервация и реставрация, които изискват намесата в паметниците да е дискретна и минимална.
Сред бурното "социализиране" на историческите обекти у нас, пазещи следите на 7 цивилизации, като че ли само Цари Мали град и Перистера може да бъдат приети като пример за интелигентна и професионална реставрация. Милиони евро по европрограмата за развитие на регионите са усвоени досега у нас за социализиране на културно-историческото ни наследство, но парите се усвояват от общини и от строители, без да има изискване за консултации с учените. Автентичното богатство на вековете се вкарва в някакъв кичозен "Дисниленд", както се изрази директорът на Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН доц. Людмил Вагалински преди няколко дни. В последно време не минава форум на специалистите, на който да не се поставя проблемът за извращаването и погубването на историята. Всеобщото мнение на специалистите е, че са наложителни спешни промени в Закона за културното наследство, които да наложат професионални правила и участие на учените при експонирането на паметниците. 
 
Проф. Диана Гергова, НАИМ:
Мисли се за "усвояване" на едни милиони, а не за резултата



Българският народ има поговорка: "Три пъти мери, един път режи." Цялата гавра с обектите е резултат от това, че се изчислява само какви пари ще се усвоят, а не какъв трябва да бъде крайният резултат. Археолозите правят проучванията и разкопките с много професионализъм и с крайно малко средства, а след това с огромни пари обектите се унищожават и се вършат безобразия.
Института за паметниците на културата го превърнаха във формално звено, където все повече на коляно, на юруш, се одобряват едни огромни пари по проекти. А ние, археолозите, сто врати обикаляме, преди да получим 15-20 хил. лв. за разкопки. Големият проблем е, че от процеса на социализацията на културното наследство са изхвърлени специалистите, които би трябвало пет пъти да обсъдят всички детайли, преди да се строи. Преди да се харчат милиони. Какъв е смисълът дори от най-прецизното проучване на един археологически обект, ако след това учените и специалистите на практика са изхвърлени, когато се обсъждат проектите за това как да бъдат показани пред публика резултатите от техните проучвания. Такова нещо не се допуска в нито една от държавите, които са сходни с нас по богатство на културно-историческото наследство.   

7 млрд. лв. трябват за инвестиции в общините

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 16

Мерките на БНБ не укротиха жилищното кредитиране

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 16

Доц. Григор Сарийски: Заплашва ни гръцкият сценарий

автор:Дума

visibility 606

/ брой: 16

Още един голям инвеститор затваря фабрика в България

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 16

Скандал между Израел и "Хамас"

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 16

Хърватският бойкот удари търговията

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 16

Роберт Фицо отхвърли призивите за оставка

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 16

Виетнам навлиза в ера на национален растеж

автор:Таня Глухчева

visibility 535

/ брой: 16

Преклонената глава и сабята

автор:Барбара Пейчинова

visibility 566

/ брой: 16

Зазубрени революции

автор:Таня Глухчева

visibility 564

/ брой: 16

Тиха паника в Министерството на финансите

visibility 559

/ брой: 16

Тече финално подреждане на силите

visibility 548

/ брой: 16

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ