Хотели слагат цени на око
Първи сме по бърз обмен на информация за опасни стоки, но те заливат пазара
/ брой: 186
Най-често срещаното нарушение в хотелите по Българското Черноморие е, че не са обявени цените на нощувките, това е предпоставка за спекулация. Цената се определя на око в зависимост от външния вид на клиента. Това обяви вчера председателят на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров.
25 туристически обекта по морето са били затворени временно от Комисията за защита на потребителите при акция "Лято 2010", съобщи още Лазаров. От началото на кампанията били проверени 1076 хотела и заведения за хранене и развлечение по цялото Черноморие, свидетелства председателят на Комисията за защита на потребителите. Най-честите нарушения, които служителите на КЗП установявали в заведенията за хранене, били непоставени на видно място удостоверение за категоризация, карт-меню и лист-меню, както и липса на регистър за рекламации. В някои обекти са предлагани и услуги без категоризация, категоричен бе Лазаров.
От КЗП съветват туристите особено да внимават при подписването на договори за екскурзии с туроператори. В много от договорите липсвали реквизити, "не са упоменати точните места за нощувка и престой". Лазаров разказа за летовници, които се почувствали измамени от екскурзията си до Италия, защото прекарали по-голямата част от времето си в автобуса и пропуснали културните забележителности. В договорите им обаче е нямало вписани "никакви реквизити". Пише, че ще нощуват в близост до Венеция, в три- и четиризвездни бази, което е много относително, коментира председателят на КЗП.
Сапуни, наподобяващи плодове, и запалки, подобни на вафли, заляха част от Южното Черноморие и най-вече Слънчев бряг, съобщи Дамян Лазаров и декларира, че продуктите, които могат да се окажат опасни за децата, ще се изтеглят от пазара.
По думите му над 90% от стоките са внос, а веригата на разпространението им сочи към варненски търговец. През това лято от пазарната мрежа били заловени и изтеглени от употреба около 10 опасни стоки, каза още Лазаров. По негови данни България се нарежда на първо място в системата за бърз обмен на информация за опасни стоки в Европейската общност - RAPEX. Това на практика означава, че страната ни е първа по скорост на реагиране при продукт на пазара, застрашаващ здравето на хората. Следващите места в RAPEX са заети от Кипър и Германия.