Празникът по света
Една по-различна Коледа
Смесването на различни култури превръща традициите в необикновено преживяване
/ брой: 250
Таня ГЛУХЧЕВА
Коледа е един от най-очакваните празници. За вярващите символизира надежда, благодарност, щастие, спасение, а за останалите, и най-вече за децата - веселие, храна, пиене, подаръци. Момент, когато забравяме за работата, проблемите и независимо от религиозните си убеждения се потапяме в магията и доброто настроение, които са навсякъде около нас.
По западен маниер вече и при нас Белобрадият старец маха. Или се усмихва от витрините на магазините, или от прозорците по домовете. Свикнахме да гледаме снимки на яслите с Младенеца и влъхвите, които украсяват домовете на американци и западноевропейци. Но дали навсякъде по света е така?
Днес ви представяме как празнуват хората на места, където са успели да съхранят традициите на предците си, приели са малко от чуждата култура, но се гордеят с тяхната.
----------
Алекс Рохас Бадия, Коста Рика:
Празнуваме Коледа по различни начини. Всичко започва на 8 декември, когато е началото на Фестивала на светлината. Тогава светват хиляди лампички по дърветата във всеки град. В селските райони наблягаме предимно на храната. Мъжете колим прасета и се включваме в приготвянето на трапезата. Събира се цялото семейство и няколко дни само ядем! Като повечето хора, живеещи в Централна Америка, правим "тамалес" - от картофи, ориз, месо, моркови. Тази година ще бъде по-различна, защото за пръв път след пандемията не се страхуваме да се събираме и веселим.
С "тамалес" празнуват и на полуостров Юкатан, Мексико
Марко Роланди Ку Канул ни разказва за там. "На полуостров Юкатан се гордеем с нашите маянски традиции. Въпреки че голяма част от тях са смесени с испанските, донесени от завоевателите. Целият декември е пълен с празничен дух. Обикаля се от къща на къща и се моли за храна като дарение. Тази традиция е от времето преди колонизаторите. Когато европейците, по-точно католическите свещеници, искали да запознаят местните с раждането на Исус, решили да го направят като театър. Затова днес храната, която се събира от всеки дом, се сготвя и се казва, че е в чест на Рождество. Основното ястие е "тамалес", приготвено от царевица. Така едновременно почитаме и Бога на царевицата. При нас не е прието да се правят много снимки, защото някои вярват, че апаратът отнема душата."
Маяра Родригес, Бразилия:
В Бразилия празнуваме Коледа на плажа. В моето семейство избираме някой, при когото да отидем на гости. Събираме се на 24 декември. Точно в полунощ се молим, а след това си разменяме подаръци.
Фумино Косуги, Япония
В Япония не празнуваме Коледа по толкова пищен начин, колкото в Европа. Но все пак може да се види украса в градовете. Предимно в столицата Токио. На някои пазари се продава топъл шоколад, бира, вино, наденици, торта и др. Повечето хора прекарват деня с половинката си, не е семеен празник. Ако нямаш гадже, се събираш с приятелите и се веселите. За нас, японците, по-важен ден е Нова година. Коледа не е официален празник в календара, така че се ходи на работа и на училище.
Одур Стефенсон, Дания
Преди християнството да стане основна религия, местните племена са чествали "настъпването на по-добри времена". Около 900 г. след новата ера "по-доброто" е започнало да се свързва с раждането на Исус. Тогава се е вярвало, че е зимното слънцестоене. 24 декември е важен ден, защото чакаме до полунощ, за да отидем на черква, където се отслужва литургия в чест на раждането на бебето Исус. С годините се появява елхата, празникът става все по-комерсиален. Четвъртата неделя преди Коледа си разменяме първия подарък. Хората започват да украсяват от 1 декември, на 13-и - Деня на света Лучия - момиче се облича като булка и с гирлянд от свещи на главата участва в процесия. Елхата се украсява на 23-ти. На Бъдни вечер сядаме около богата трапеза, ядем предимно ориз с бадеми и обикаляме около коледното дърво. Това е дългоочакваният момент от децата, когато отварят подаръците. 25 и 26 декември отново са дни за прекарване със семейството и много ядене.
На снимката са децата ми: Асбьорн, Балдриан, Фрея, София (отзад), Петра, Роза, Самуел (на първия ред)
Чуждестранните ни приятели пожелават на читателите на ДУМА весели празници. И обещаха да добавят на трапезата нещо българско...
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.