Екран
Българското кино е акцент на 24-тия "София филм фест"
Зрителите ще могат да видят най-нови игрални, документални и анимационни продукции, както и превърнали се в класика любими творби
/ брой: 36
С премиерата на "Петя на моята Петя" на Александър Косев се открива на 12 март в зала 1 на НДК 24-тият "София филм фест" (12-22-31 март). Филмът носи заглавието на разказа на превърналата се в легенда млада душа и поетеса Петя Дубарова. Сценаристките Нели Димитрова и Валентина Ангелова повдигат завесата на миналото, за да представят на съвременните млади хора Петя Дубарова и нейния талант.
Основна тема на тазгодишното издание на авторитетния международен форум е българското кино. В конкурсната програма за голямата награда "София - град на киното", както ДУМА писа, участват два български филма: "18% сиво" - България-Германия-Белгия, реж. Виктор Чучков-син, и "Сестра" - България-Катар, реж. Светла Цоцоркова. В Балканския конкурс страната ни ще се представи с третата пълнометражна творба на режисьорския тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов "Бащата" (България-Гърция). Филмът бе удостоен с голямата награда "Кристален глобус" в Карлови Вари и много други отличия у нас и на световни форуми.
Своята първа среща със зрителите в София ще имат "Не влизай в пререкание с персонала на банята" на Иван Черкелов, "Пепел върху слънцето" на Богомил Калинов, "Дани. Легенда. Бог" на Явор Петков, както и пълнометражният режисьорски дебют на актьора Иван Юруков "До последния каприз".
В програмата "Ново българско кино" ще бъдат представени и родните игрални филми, завършени след март 2019 г. и вече имали киноразпространение в България или публична прожекция в София: "18% сиво" на Виктор Чучков-син, "В кръг" на Стефан Командарев, "Диви и щастливи" на Мартин Макариев, "Доза щастие" на Яна Титова, "Екшън" на Радослав Илиев, "Завръщане" на Ники Илиев, "Засукан свят" на Мариус Куркински, "Имало една война" на Анри Кулев, "Котка в стената" на Мина Милева и Весела Казакова, "Можеш ли да убиваш" на Иван Ничев, "Опърничавите" на Георги Костов, "Писма от Антарктида" на Станислав Дончев, "Шибил" на Никола Бозаджиев. По традиция международно жури избира един филм от тази програма, който да е носител на приза за "най-добър български игрален филм" на СФФ. Тази година в журито са Стефан Лаудин - директор на Варшавския международен филмов фестивал, Ахмед Шауки - програмен директор на МКФ в Кайро, и Гая Фурер, програматор на секцията "Венециански дни" на МКФ във Венеция.
Международният документален конкурс традиционно ще привлече едни от най-важните филми през изминалата година. Българското предложение в него е "Пасажери" на Здравко Драгнев и Цветан Драгнев. Сред българските документални премиери са още най-новият филм на Адела Пеева "Мълчание с достойнство" със световна премиера; софийска премиера ще имат "Рангел завинаги" на Коста Биков, "Истории за птици, хора и други чудеса" на Любомир Халачев и "Недалеч от рая" на Христо Бакалски и Корнел Миглус.
"София филм фест" за 18-а поредна година организира конкурс за български късометражен филм. Ще бъде присъдена награда на стойност 9500 евро (1500 евро парична премия и 8000 евро в постпродукционни услуги), осигурени от "Доли медиа студио", които получава режисьорът на филма-победител. Селекционната комисия, определила 13-те финалисти, е в състав Станислав Тодоров-Роги - режисьор, Катерина Ламбринова - кинокритичка, и Пенчо Кунчев - режисьор.
Изложба, албум и прожекции на филми, снимани в столицата
"Място на снимките - София" e мулти-събитие, вдъхновено от албума "Камера! Работи. Място на снимките - София" - издание на Българска национална филмотека, финансирано по Програма "Култура" на Столичната община. Галерия "Синтезис" ще представи специална изложба с подбрани от нейния екип фотографии от албума, запечатали работни моменти и кадри от емблематични български филми, снимани в столичния град. Изложбата ще бъде открита на 9 март в кафе-галерия "Фотосинтезис" и ще продължи до 4 април. Посетителите ще могат да разгледат и албума. Селекция от пет великолепни български филми, намерили място в албума и в изложбата, ще съпровожда събитието като част от програмата на СФФ. "Това се случи на улицата" на Янко Янков, "Инспекторът и нощта" на Рангел Вълчанов, "Рицар без броня" на Борислав Шаралиев, "Бариерата" на Христо Христов и "Софийска история" на Надя Станева ще бъдат прожектирани във филмотечно кино "Одеон" с вход свободен.
Премиера на дигитално възстановената трета серия на "Мера според мера"
"Мера според мера" на Георги Дюлгеров, създаден през 1981 г. по сценарий на Руси Чанев и Дюлгеров, по романа на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден", ще бъде представен премиерно в дигитално възстановен вариант. Той е осъществен в "Доли медиа студио", което стои и зад дигитализирането на "Парчета любов" и новата версия на "Хан Аспарух". "Мера според мера" ще бъде прожектиран със запазена оригинална фонограма и добавени субтитри на литературен български език - за да бъде улеснено възприемането на историята от младите поколения, при все специфичните македонски наречия и архаичната лексика на оригинала. По време на фестивала Георги Дюлгеров ще представи премиерно и своята книга "Биография на моите филми".