Автогол на Скопие
/ брой: 214
РС Македония явно отказва по-бързо да реши спора с нашата страна, съответно и по-скоро да започне преговорите за членство в ЕС. Такъв извод се налага от последните събития из политическия лабиринт в Скопие. След провала на местните избори премиерът Зоран Заев подаде оставка. И днес, 8 ноември, тя трябва да бъде гласувана в парламента. Досега коалицията, оглавявана от партията му, включваше 13 формации, след които 5 албански, и имаше мнозинство от 61 гласа в 120-местния парламент. Близо до ума бе, че именно албанските партии ще държат на Заев, защото той бе достигнал най-далеч в преговорите с България, докато смяната би върнала диалога едва ли не в началната му точка.
Но понеже демокрацията често е политическа схватка за сметка на националния интерес, ВМРО-ДПМНЕ скрои капан срещу оставането на Заев. В последните дни нейният лидер Християн Мицкоски се възползва от противоречията между някои албански партии и след няколко срещи убеди част от тях да минат на негова страна. Още в петък той обяви, че вече е сформирано ново парламентарно мнозинство от 61 депутати, които ще свалят правителството на Заев. След което той и новото мнозинство ще сглобят кабинет, а ако не успеят, страната отива на предсрочни избори.
Албанските партии, които клъвнаха на Мицкоски, са коалицията "Алианс на албанците/Алтернатива". В политическия лабиринт те бяха в коалицията на Заев, но за местните избори обърнаха палачинката за коалиция с ВМРО-ДПМНЕ. Другата албанска партия е "Беса", която се обърна срещу Заев заради решението на ЦИК да се повторят изборите в една община под натиска на водещата албанска партия Демократически съюз за интеграция на Али Ахмети, която е опонент на "Беса". Излиза, че без изборната сръдня на "Беса" Мицкоски нямаше да се бие в гърдите, че имал парламентарно мнозинство и сега ще сменя властта в Скопие.
А знаем, че Мицкоски е антибългарски настроен. Той и партията му не искат и да чуят за обща история, заплашват да анулират договора с България от 2017 г., нищо чудно да замразят каквито и да е контакти със София. Това отлага старта на преговорите с България неизвестно за кога през следващите години. Интересно, дали САЩ и ЕС пак ще набеждават страната ни за европровала на Скопие?