Здраве
Астмата и времето
/ брой: 64
По време на астматичен пристъп дихателните пътища във и извън белите дробове се стесняват и тялото ви отделя допълнителна слуз, което затруднява дишането. Определени климатични и сезонни промени могат да доведат до атаки за някои хора.
Когато вдишвате горещ въздух, той може да дразни дихателните пътища, които вече са стеснени. Затова препоръката на медиците е при смог хората с астма да си останат у дома.
Когато температурата спадне, симптомите на астмата може да се влошат - по-хладният въздух може да изсуши тъканите в дихателните пътища, което ги прави по-чувствителни, и е вероятно да се затворят. Шал, увит свободно върху долната част на лицето, ще помогне да се затопли въздухът, преди човек да го вдиша. А и зимните месеци носят повече опасност за простудни заболявания.
Човек с астма може да почувства по-затруднено дишане, когато въздухът е влажен. Той е благоприятна среда за развитие на плесени и прахови акари, които дразнят белите дробове. Климатик или обезвлажнител може да помогнат да се съхрани сух въздухът в помещението.
Полените са добре известен враг на хората с астма и дихателни алергии. Специфични изследвания, назначени след преглед от алерголог, може да помогнат човек да управлява алергията си. А предписаното от специалист лечение да контролира астмата.
Гръмотевичните бури и проливни дъждове може да са допълнителна заплаха за хората с астма, предупреждават от WebMD. Дъждът и мълнията "удрят" прашеца и го разграждат на по-малки от нормалните парчета. Разпространени от вятъра, тези частици постъпват в белите дробове и причиняват астматични симптоми. Дори има нарочен термин за това явление - "гръмотевична астма".
Резките промени на времето също може да обострят астмата. Някои експерти смятат, че барометричното налягане играе роля, но други изследвания сочат, че промяната във влажността и температурата са виновни.