04 Февруари 2025вторник01:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"Зелен билет" днес и утре в София

Заради повишени нива на замърсяване общината призова децата да не играят навън

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 2992

Зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за днес и петък (9 и 10 януари) в София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Мерките са във връзка с измереното превишение на стойността на ФПЧ10 във въздуха над София, както и във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха в следващите два дни, който е "умерен". Призивът към гражданите е да оставят колите и да използват градския транспорт. Зеленият билет няма да важи за нощния транспорт.
Столичната община също така отправи препоръка към софийските училища и детски градини да намалят физическата активност на открито.
От сдружение "Въздух за здраве", с което Столичната община партнира по темата за чистотата на въздуха, коментират: "Умереното замърсяване на въздуха, за кратки периоди на годината, обикновено е приемливо за повечето хора, но може да предизвика здравословни проблеми при чувствителни индивиди и хора с придружаващи хронични заболявания."
Тяхната препоръка към чувствителните групи е да помислят за намаляване на продължителната или тежка физическа активност на открито и да следят за симптоми като кашлица, раздразнение или затруднено дишане и да реагират своевременно.
Столичната община взема и допълнителни мерки, като част от цялостния подход за справяне със замърсяването на въздуха като засилени проверки за замърсяване от строителни фирми и при нерегламентирано горене. От 1 януари са извършени над 150 проверки на различни обекти, източници на замърсяване на въздуха в районите "Сердика", "Илинден", "Студентски", "Лозенец", "Възраждане", "Красно село", "Овча купел", "Връбница", "Красна поляна".
Изпратени са над 1200 уведомления за нарушение на забраната за навлизане на автомобили в зоната на малкия ринг. Никой от уведомените граждани не е нарушавал след това забраната. От въвеждането на нискоемисионната зона на 1 декември броят на нарушителите е спаднал двойно и към момента те са около 2000 на ден. Това е и 10 пъти спад в броя на навлизащите в центъра на София най-замърсяващи коли от 1 и 2 екогрупа отпреди въвеждането на мярката.
Допълнително миене на улиците е мярка, която също се прилага при умерено превишение на нивата на ФПЧ, но само при подходящи метеорологични условия, с цел да се избегнат опасни заледявания.

Почитаме Св. Симеон Богоприемец и Анна пророчица

автор:Дума

visibility 4078

Доц. Димитрова: Ботоксът трябва да се поставя от лекар

автор:Дума

visibility 4629

В разгара на грипа лекарства изчезнаха от аптеките

автор:Дума

visibility 4783

/ брой: 21

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

автор:Дума

visibility 4810

/ брой: 21

Над 57% от българите са против еврото

автор:Дума

visibility 4868

/ брой: 21

Депозитите обезценени почти наполовина

автор:Дума

visibility 4783

/ брой: 21

Печалбата на банките у нас стигна рекордните 3,7 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 4493

/ брой: 21

Спешно събират информация за бюджетния дефицит

автор:Дума

visibility 4548

/ брой: 21

САЩ искат от Украйна президентски избори

автор:Дума

visibility 4654

/ брой: 21

Правителства вземат мерки за цените

автор:Дума

visibility 4840

/ брой: 21

Съд върна мигранти от Албания в Италия

автор:Дума

visibility 4809

/ брой: 21

Накратко

автор:Дума

visibility 4773

/ брой: 21

Политическа безтегловност

автор:Валентин Георгиев

visibility 4840

/ брой: 21

Тишината на безразличието

visibility 4838

/ брой: 21

За еврото, професионализма и банковия обир

автор:Юрий Борисов

visibility 4856

/ брой: 21

Разчовечването тръгна и в нашето образование

visibility 4757

/ брой: 21

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ