Урсула фон дер Лайен:
ЕС да се адаптира към конкуренцията с чиста енергия
ЕНП прие документ срещу нейната Зелена сделка
/ брой: 14
ЕС трябва едновременно и напълно да се откаже от руския газ и да намали цените на енергията в Европа, изтъкна шефката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен пред сесия на Европарламента. „Цените на енергията в Европа остават по-високи, отколкото в САЩ и Китай. Те също така варират значително в различните страни от ЕС. Трябва да ги намалим, докато завършим прехода от руско гориво", добави тя, като призова за тясно сътрудничество със САЩ по въпроса, включително купуване на повече втечнен газ оттам, макар той да е в пъти по-скъп от руския.
Фон дер Лайен обяви, че ЕС трябва значително да увеличи инвестициите в зелени технологии, включително от "следващо поколение". По думите й, ЕС ще развива вятърната и слънчевата енергия, ще инвестира масово в „ново поколение чиста енергия“, включително „енергия от ядрен синтез“ и "нови геотермални технологии“. Еврокомисията ще "представи тези цели в своя нов енергиен план", който ще бъде обявен през февруари, каза Лайен. Тя нарече отдалечаването от руската енергия "свобода", но призна, че предприятия и домакинствата в ЕС трябва да платят за това с "цена до облаците".
На Световния икономически форум в Давос тя призна, че „обещанията за проспериращ глобален свят не са изпълнени. „Светът навлезе в период на интензивна конкуренция за ресурси и технологии. На Земята и в Космоса, от Арктика до Южнокитайско море. Светът се промени и ние трябва да се адаптираме към това". Фон дер Лайен предупреди, че тази ера ще види много по-широко използване на инструменти за търговска война, включително санкции, протекционистични тарифи, контрол върху износа и контрол върху технологиите.
ЕС не е съгласувал санкции срещу руския газ, заяви еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис, цитиран в руски медии. По думите му, санкциите не са договорени поради липса на единодушие. На форума в Давос той призова да се прекратят покупките на руски втечнен газ, които са се увеличили.
Междувременно лидерите на Европейската народна партия публикуваха декларация, която практически отменя Зелената сделка от 2019 г. Част от предложенията в нея отлагат въвеждането на въглеродните мита с поне две години, отменят задължителните квоти за дял на ВЕИ в енергетиката, което отваря пътя на ядрената енергия, отменят също глобите за непостигнати средни въглеродни емисии на продадените коли, както и реновацията на сгради. Мерките включват още отказ от законите, които рушат конкурентността на ЕС, и от допълнително усложняване на екорегулациите. Целта е да се спаси европейската индустрия от политиките, наложени през 2019-2024 г.