Акцент
"Борис" удави Европа
Стихията отне човешки животи, помете хиляди домове, разруши основни пътни артерии
/ брой: 179
След големите жеги настъпи пълен обрат във времето на Стария континент. Централна и Източна Европа, а и някои части на Западна, се оказаха под вода заради бурята "Борис". В засегнатите от катастрофални наводнения региони ситуацията остава напрегната.
Най-малко 22 са жертвите на водната стихия в Австрия, Полша, Чехия и Румъния. Покачва се нивото на река Елба край саксонската столица Дрезден, където обявиха трета от общо четири степени на тревога. През следващите дни се очаква приливната вълна да достигне провинция Бранденбург, на север от Саксония. Спасителните екипи по протежението на река Одер са приведени в готовност.
Доколко Старият континент е подготвен за случващото се?
Хората са безсилни пред природата, но дали и политиките на европейските лидери и затварянето на очите им за престъпните деяния на дървената мафия и загърбването на проблемите, свързани с екологията, за сметка на харчене на пари за оръжие за Украйна, например, не наливат масло в огъня.
Ако сме свикнали да слушаме за потопи в другите краища на света, да гледаме съжалително кадри с хора, които биват извозвани с лодки и се мъчат да спасят поне малко от имуществото си, мислейки си, че в "цивилизована" Европа това не е възможно да се случи, събитията от последните дни ни показаха, че не сме богоизбрани.
В Австрия бе съобщено за пета жертва на лошото време. Река Дунав е затворена за корабоплаване, тъй като високото ниво на водата спада бавно след края на продължителните валежи. Около 70 товарни и още толкова пътнически кораба са блокирани, макар повечето пасажери да са успели да слязат на брега. На над 100 души, пътуващи с швейцарския речен круизен кораб "Тургау престиж", бе разрешено да го напуснат, след като през последните дни трябваше да останат на борда във Виена заради наводненията.
Според австрийското Министерство на околната среда покачването на температурата ще предизвика топене на снега, който падна в планините, а това ще доведе до ново повишаване на речното ниво. Властите все още не могат да направят оценка докога ще остане в сила забраната за корабоплаване.
26 села австрийски села все още са откъснати от света.
В столицата Виена четири линии на метрото остават частично затворени, както и всички градски паркове - заради паднали дървета. Червеният кръст е изградил специален пункт за настаняване в изложбения център в Тулн, където могат да се съберат до 1000 души. Осигурени са походни легла и полева кухня.
5500 военнослужещи и 19 хеликоптера са мобилизирани за борба с водната стихия в Южна Полша. По последни данни шест са жертвите са именно в тази държава. 40 000 души са евакуирани. Премиерът Доналд Туск обяви бедствено положение за един месец.
Зам.-министърът на околната среда Урсула Сара Зиелинска заяви: "Смятам, че климатичните промени са причината за тези явления. Несъмнено. Виждате какви са размерите на бедствието и колко държави в Европа засяга то."
Властите обявиха, че заделят 390 млн. долара за възстановяване, но се опасяват, че ще са недостатъчни.
В Чехия над 60 000 домакинства, предимно в североизточната част на страната, все още са без електричество. Най-големият язовир - "Ромберк" в Южна Чехия, е прелял. Щетите само на застрахованото имущество в страната надхвърлят 750 млн. долара.
Управляващите в Словакия, Унгария и Хърватия съобщиха, че имат готовност да затворят пътища в близост до поречието на Дунав, тъй като се очаква водите на реката да достигнат рекордни нива. Преливането й вече причини наводнение в Стария град в словашката столица Братислава, където нивото на реката достигна 9 метра.
Италианската метеорологична служба отправи предупреждение за обилни валежи и гръмотевични бури в следващите дни. Обявен е "жълт код" за опасни явления в 50 района на страната.
В съседна Румъния бяха мобилизирани 960 пожарникари от 24 окръга. В Галац са изпратени 80 технически средства, включително въздушна линейка. Седем души загинаха, а много домове и стопански постройки бяха разрушени от циклона “Борис”. Тежко пострадали са и участъци от пътната и железопътната мрежа в Източна Румъния.
Лоши политически и управленски решения и природни бедствия са на път да погубят Стария континент. Ако тези, от които зависи бъдещето, не се заемат наистина с проблемите на Европа и на европейците, вместо да играят игри, които могат да се окажат смъртоносни.