09 Ноември 2024събота16:25 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Имена

"Към Партията" като клетвена изповед...

/ брой: 208

автор:Продрум Димов

visibility 6870

Навършващата се 120-годишнина от рождението на Христо Радевски е прекрасен повод да припомним някои по-съществени страници от неговия неспокоен житейски и творчески път.
Роден е на 10 октомври 1903 г. в с. Белиш, Троянско. Завършва държавно педагогическо училище в Ловеч, след което следва в СУ "Св. Климент Охридски". Още като студент започва да сътрудничи в хумористичното сп. "Звънар", В сп. "Наковалня", редактирано от Димитър Полянов, и СП. "Звезда" на Георги Бакалов. Увлича се от социалистическите идеи и става редактор на "РЛФ". Застанал окончателно твърдо на леви позиции, работи като редактор и на в. "Работническо дело", за което е интерниран и два пъти попада в затвора по ЗЗД. Той обаче никога не отстъпва от своите идейни позиции и това намира отражение и в неговото творчество.
През 1932 г. издава дебютната си стихосбирка "Към Партията", която категорично подсказва твърдата му творческа ориентация да служи безотказно на идеалите, на които е обрекъл своя житейски път. Тези непоклатими възгледи отстоява безкомпромисно и в следващите си издания - "Ние сме правова държава" (1933), "Пулс" (1936), "Наопаки"(1943), "Въздух не достигаше" (1945) и други заглавия, които съзиждат неговия творчески облик.
След 9 септември 1944 г. работи като сътрудник по въпросите на културата към посолството ни в Москва. Нито за миг обаче не напуска литературното поприще: продължава да пише стихове за деца и възрастни, председател е на СБП (1949-1958), главен редактор на престижното сп. "Септември", сътрудничи във водещите ни литературни издания. В течение на десетилетия Христо Радевски беше един от най-популярните ни и уважавани литературни творци, като остави зад гърба си десетки стойностни произведения.
Беше 29 декември 1991 г., когато за първи път го навестих в неговия гостоприемен дом на бул. "Цар Освободител" 29. Оказа се рядко сърдечен и духовит събеседник, с когото бързо намерихме общ език и се потопихме из примамливите дебри на литературното ни битие. За мен той беше живата история на литературния ни живот през последните седем десетилетия. Имах усещането, че в хола, в който ме посрещаше, още се утаяват гласовете на Любомир Пипков, Борис Ангелушев, Ангел Каралийчев, Александър Жендов, Матей Вълев, Никола Фурнаджиев и мн. др., които с неоценимото си творчество изграждаха духовния облик на страната ни през онези далечни години. Разговорите ни често навестяваха гнусните нападки срещу Вапцаров, на които той отговаряше по достоен начин в печата. А с автора на "Моторни песни" са били близки приятели, заедно са живеели на ул. "Ангел Кънчев" 37 - били са съпричастни в нелегалната антифашистка борба и са споделяли житейските неволи.
Христо Радевски никога не напусна коловозите на активния културен и обществено-политически живот, страдаше и болееше за погазените високи социални идеали и социална справедливост, за възтържествуването на която бе посветил всеотдайно своето темпераментно надарено перо.
Стихотворението му "Към Партията" е силно въздействаща поема, клетвена изповед, изразяваща дълбоката преданост на автора към идеите на неговия живот.
Високо ценеше творческите постижения на колегите си, помагаше и насърчаваше младите надарени литературни творци. В същото време подаваше ръка и на известни литературни творци, към които властта някога хранеше недоверие и ги маргинализираше, какъвто бе случаят с недооценената Вера Мутафчиева. Паметна е и неговата решителна намеса за връщане на доверието към големия Димитър Талев, интерниран някога в Луковит. Днес малцина знаят за този негов много човешки благороден акт.
С неговата кончина на 15 февруари 1996 г. българската литература и духовност загуби един от най-ярките си вдъхновени творци.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ