Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата
/ брой: 219
Списъкът на видовете в Черно море, които имат стопанско значение за страната ни, се е разширил през последните 15 години. Край бреговете на България вече се срещат и такива, които обикновено се ловят в турски и грузински териториални води, каза пред БТА изпълнителният директор на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти "БГ Фиш" д-р Йордан Господинов. Изследванията на Черно море са показали, че в него има 32 или 33 вида риба, които могат да се ловят. Само десет от тях обаче на практика носят икономически ползи за България, обясни Господинов.
Според него е добре в България да има диференцирана ставка на ДДС за рибата. "Не говоря за луксозни храни, а по-скоро за рибата, която се консумира най често. Ние имаме достатъчно риба, но 10 на сто ДДС на рибата ще осигури по-лесен достъп на хората до нея. Не се очаква падане на цената при една такава мярка. Цената ще се увеличава, ако няма достатъчно, а в световен мащаб рибата намалява така или иначе. Ако се намали ДДС за риба обаче много голяма част от "сивия сектор" ще бъде изсветлена", счита Господинов. Според вътрешно изследване на "Бг Фиш" до миналата година консумацията на риба в България се е равнявала на 10 килограма на глава от населението на годишна база.
В "Бг Фиш" членуват 48 фирми. От тях 27 са преработватели. Рибовъдите са 16 при общо 720 ферми за аквакултури в страната. Флотът на асоциацията наброява 53 кораба, с които се осъществява 64 на сто от улова у нас. За сравнение общият брой на регистрираните риболовни съдове в България е 1714. Господинов посочи, че българските фирми в сектора не отстъпват на тези в останалите части на Европа. Родни производители изнасят продукция за Азия, Северна Америка и в много от европейските страни. "Скариди например България внася от Камбоджа и продава в Западна Европа", каза Господинов.