15 Ноември 2024петък19:26 ч.

Ограничават "френската безработица"

/ брой: 146

автор:Аида Ованес

visibility 2188

Парламентарната Комисия по труда и социалната политика прие на второ четене проект за промени в Кодекса за социално осигуряване, свързан с реда за определяне на обезщетения за безработица на осигуряващите се и в България, и в страна членка на ЕС. Целта е да се ограничи порочната практика български граждани, които се осигуряват и у нас, и в чужбина, да получават високи обезщетения за безработица у нас, при условие, че са работили в чужбина за кратко. Предвижда се при формиране на паричното обезщетение за безработица за хората, които работят за кратко в държава членка на ЕС, да се вземат предвид всички доходи за 24 месеца назад, включително и тези от България, а не само доходите от последната работа в чужбина и обезщетението да се изчисли пропорционално. Според вносителите на проекта от ГЕРБ-СДС, хората с изплатени обезщетения при краткосрочна работа в държава от ЕС са 57 хил., като те са получили общо 136 292 630 лв., което е 26% от общо изплатените обезщетения.
От Българската стопанска камара обявиха, че през 2023 г. около половината от тези хора са регистрирани в областите на страната – Благоевград (33%), Кърджали и Пазарджик (над 5%), Търговище (под 8%). "Около 40% от хората, които са с право на обезщетение за безработица по регламента, се възползват от правото на краткотрайна заетост и получаване на обезщетение за безработица в максимални размери", каза подуправителят на НОИ Весела Караиванова.
Сега действащите правила допускат срещу работа от няколко дни в страна членка на ЕС и минимален осигурителен принос да се ползват права, съразмерни на безработните, които са се осигурявали 24 месеца върху максимален осигурителен доход. Така високите обезщетения стават причина хората да предпочитат да останат на борсата, вместо да работят на трудов договор.
Оказа се, че "френската безработица" е засегнала и французите - по същата схема мнозина французи работели за няколко дни в Люксембург и връщайки се в родината, вземали високи обезщетения за безработица.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ