15 Ноември 2024петък20:06 ч.

Снимка НЧ "Иван Чаушки-1934"

Баба Марта бързала...

Как в Логодаж пазят традициите

Деца изработиха автентични мартеници, които може да се видят във фоайето на Община Благоевград

/ брой: 42

автор:Надежда Ушева

visibility 11309

Подрастващи от цялата страна участваха в детския национален конкурс под наслов "Мартеницата - да запазим традицията жива", организиран от Детска градина "Първи юни" и Народно читалище "Иван Чаушки-1934" в село Логодаж, Благоевградско. Проявата развихри въображението на деца от предучилищна и начална училищна възраст. Те представиха оригинални и интересни хрумвания. Мартениците може да се видят в изложба, която се открива днес във фоайето на Община Благоевград. Ще остане три дни на вниманието на публиката.  

Припознават ни като истински пазители на традицията и може би затова се обръщат към нас, към читалището, съвместно с ДГ "Първи юни", която се намира в един от кварталите на града и Община Благоевград, каза за ДУМА Дафинка Бойчева, секретар на НЧ "Иван Чаушки-1934" в село Логодаж. Тя обясни, че са пристигнали много мартеници от страната, които са изложени заедно с най-хубавите.

В журито участват представители от Историческия музей, от читалищната група, от детската градина. Победителите във всяка категория получават грамота и награда. На всички участници ще бъдат дадени грамоти, за да няма пренебрегнати. Важно е участието на олимпийския принцип.
Една от бабите в Логодаж ще влезе в ролята на Баба Марта и ще закичи присъстващите с мартеници. Децата ще рецитират стихотворения, посветени на празника. Подготвили сме и папирус с легендата за мартеницата, която малчуганите ще раздадат на гостите. Тя е по мотиви на Васил Станилов, автор на книгата "Легенда за мартеницата", разказва Бойчева, която от 29 години е секретар на НЧ "Иван Чаушки-1934".
После част от конкурсните мартеници ще бъдат раздадени в домове за социалнослаби и възрастни, на болни деца. Наградените мартеници ще останат като архив в читалището. Тази година то отбелязва 90-годишен юбилей и всички негови прояви са посветени на достолепната годишнина.  

Традицията

Читалището е мястото, където трябва преди всичко да съхраним българските традиции и българщината. Хубаво е, че имаме празник, който е непосредствено преди Националния ни 3 март, 1 март - Ден на любителското художествено творчество или Ден на самодееца. Честваме и двете дати. Точно в 12 ч. всички се хващаме на кръшно българско хоро, за да отбележим подобаващо Националния празник и да покажем, че българите имаме нужда от единение. И млади, и стари се обличат с народни носии, играят и пеят, и българският дух витае в пространството, обяснява Бойчева. Тя разкрива, че в селото има местен краевед Славе Владимиров, който е на 89 години и е издал няколко книги. Според Дафинка най-стойностната е "Българско народно творчество от село Логодаж", изд. 2020 г. На една от страниците пише как през 1968 г. се ражда идеята да празнуват 3 март. Тогава той не е обявен за Национален празник. И оттам започва културният живот на селото да се обогатява. Украсяват читалищния салон с битови престилки, кърпи, чаршафи - всичко, което е изтъкано от ръката на домакинята. И до ден-днешен тези неща се пазят и традицията се поддържа. Жените носят домашно омесени питки, баници. С времето идва поканата логодажки ястия да влязат в кулинарната карта на БАН. Най-типичното ястие е логодажкият зелник, който може да се приготви по всяко време на годината.
Институцията, наречена читалище, е характерна само за България. Наистина по света има много културни клубове и други подобни обединения, но те нямат значението, което българското читалище има в историята на родината ни и най-вече в сърцето на българина. Читалището е мястото, където можем да съхраним всичко онова, което е било, посочва дългогодишният секретар на НЧ "Иван Чаушки-1934". Тя говори с умиление, защото читалището й е дало много. И с болка в сърцето допълва, че малко се обръща внимание на тези културни институти. По думите й "важно е да удържим, защото е имало и по-тежки времена".
Едно читалище винаги има нужда от всичко. Знаем с какви средства разполага, колкото и да искаме да се ограничаваме, парите не стигат. Имаме някаква техника, но трябва да се осъвременява и да се обновява. Колкото и да е старо нашето читалище, което се помещава в стогодишна сграда, вътре се чувства духът и е едно от най-работещите в Общината. Радостно е, че хората го приемат такова, каквото е.
Библиотеката ни се състои от 5100 тома литература. Тя се посещава не само от деца, а и от възрастни. За литература печелим за трета поредна година проект за българските библиотеки - съвременни центрове на развитие към МК.
Откакто се случиха нещата с пандемията, много хора се връщат на село, особено през лятото, и понеже село Логодаж се обособява като туристическа дестинация, настоятелството взе решение да правим библиотека на открито през лятото. Тя се намира на брега на язовир "Стойковци". Там излагаме книги, дарения от дарители, не от фонда на библиотеката. Книгите се пазят и инициативата ще продължи, отбелязва секретарят.
В края на август за трета година ще се състои Фестивалът на лютеницата, съвместно с Община Благоевград, който също е под мотото 90 години НЧ "Иван Чаушки-1934".
Предстои да бъде обсъдено как ще протече юбилейната година. Да поканим възрастни хора, които отдавна са излезли от селото, но пък милеят за читалището и училището и си спомнят със сълзи на очи хубавите преживявания. Да изложим всички грамоти и награди, които читалището е получило, добавя Бойчева.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ