15 Ноември 2024петък20:38 ч.

Скулптура

Георги Недялков и неговият Ботев

/ брой: 7

автор:Продрум Димов

visibility 9115

Георги Недялков е определян за най-добрия график на Ботев и Левски. Ако сте чели като деца книги за двамата ни национални герои, най-вероятно той е авторът на рисунките. Илюстратор на над 300 книги, автор на паметници и барелефи, художник във вестници, списания и филми.
Той обаче не се ограничаваше само в творческия свят на графиката, имаше пиетет и към скулптурата. Когато възникна идеята за издигане на паметник на Ботев извън страната, погледите на колегите му се насочват към него. Още от ученик Георги Недялков проявява огромен интерес към великия български поет революционер и неговото дело.
През 1976 г., по повод 100-годишнината от гибелта на Ботев, Серафим Северняк командирова работещия при него в сп. "Отечество" художник в село Задунаевка, Одеска област, за да проучи на място нещата и да се предприемат незабавно стъпки за монументално увековечаване на големия българин в селото, където е учителствал. В селото открива един българин и краевед - бай Георги Апостолов, който бил събрал интересни спомени от пребиваването на младия някогашен учител в Задунаевка... Двамата отиват до кладенец, край който навремето Ботев е организирал борби с местните младежи. Ходят и до Одеса, но за паметник никой там дума все още не отваря...
В навечерието на 2 юни 1990 г. Георги Недялков се озовава отново там, този път придружаван от редакционния екип на списание "Дружба". Още с посрещането разбират, че е възложено на украински скулптор да прави паметник на Ботев. Художникът се завръща огорчен, но скромността не му позволява да се самопредлага. Смята, че това е работа на изявено име, и моли големия наш скулптор Иван Колев да се заеме. Той обаче е болен, силите не му позволяват, но успява да убеди Недялков, че ще се справи.
Първоначално проектът е направен в пълен ръст в Москва. В края на април 1991 г. го отливат, правят калъп и го транспортират в Задунаевка. Там Георги Недялков работи през целия май и на 1 юни паметникът е готов. Фигурата в цял ръст е висока 2,80 метра. Изградена е от железобетон, но е добре бронзирана. Пиедесталът, дело на руска фирма, е висок 1,60 метра.
И идва щастливият тържествен ден - откриването на бронзовия Ботев монумент на 2 юни 1991 г. Повече от 20 000 българи са се стекли от Молдова и Украйна за възторжено участие в този първи най-български ден, далече от родината, посветен на великия наш предшественик. Присъства екип на одеската телевизия.
Но го няма българският посланик. Няма я и БНТ. Няма представители на българското правителство. На тях не им е нужен Ботев. Срам и унижение...

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ