16 Ноември 2024събота02:23 ч.

Снимка ЕМИЛИЯ КОСТАДИНОВА

На фокус

Гешев и Европа - от "разпни я", до "осанна"

Главният прокурор се отметна от искането си за отпадане на мониторинга за съдебната реформа и публично призна, че има проблеми с новата власт

/ брой: 20

автор:Павлета Давидова

visibility 4984

Павлета ДАВИДОВА


Истински катарзис преживява главният прокурор Иван Гешев напоследък. Последното му "прозрение" е свързано със значението на европейските институции. Допреди няколко месеца той се отнасяше ако не с презрение, то с апатия към всеки, който би могъл да инспектира, наблюдава и, не дай боже, да критикува работата му. След като няколко пъти "случайно" пропусна изслушвания в Групата за мониторинг на демокрацията в ЕП (LIBE), макар да бе основна действаща фигура в тях, този път най-сетне се отзова и отиде да го "разпитат".

Гешев обаче така и не даде конкретни отговори защо буксуват едни от най-знаковите разследвания - за "Барселонагейт", за кюлчетата в премиерското шкафче, за далаверите по строителството на магистрали у нас... По стар навик прехвърли всичко на други, но не и на себе си. Не е нова и тезата му, че е бил жертва на определени кръгове. Този път - на новата изпълнителна власт, която според него за краткото време от съществуването си е успяла да върне престъпността от 90-те години. Дори намекна, че МВР изкривява статистиката. Защо не разследва тогава? Или е свикнал да се снишава и да стреля само с "медийни бомби", пък ако хване дикиш - хване? 

След като

мрънкаше срещу наблюдението

но пък се фукаше с всяка полухвалба от докладите за мониторинг на съдебната реформа, Иван Гешев внезапно поиска "по-сериозно наблюдение на България, включително по новия Механизъм за върховенство на закона". А после намекна, че заради някои проблеми може да ни спрат еврофондове. Ама пак друг е виновен, той си вършел работата страхотно...

За сравнение - в края на 2019 г., малко след като бе избран за главен прокурор, Гешев бе категоричен, че страната ни е изпълнила всички ангажименти, поети при влизането в ЕС, и мониторингът трябва да отпадне, защото механизмът не работи добре. "Той се използва основно за вътрешнополитически цели и това е ясно на всеки български гражданин. Той не съдейства за напредък", каза главният прокурор тогава.

Преди около година и половина, в края на август 2020 г., ГЕРБ панически опитаха да скрият критиките за корупция към правителството, които бяха направени на закрито заседание на LIBE. Премиерът Бойко Борисов, главният прокурор Иван Гешев и правосъдният министър Данаил Кирилов, който бе в оставка, така и не се появиха на изслушването, въпреки че бяха официално поканени. Вместо това те пуснаха заместниците си - вицепремиера по съдебната реформа и външен министър Екатерина Захариева, зам. главния прокурор Красимира Филипова и зам.-министъра на правосъдието Десислава Ахладова. Журналисти, присъствали на заседанието, разкриха, че към зациклилата ни съдебна реформа е имало унищожителна критика. От ЕП изразили недоволство от действията и личността на главния прокурор, както и от липсата на независим орган, който да разследва евентуални негови престъпения. Критикувани са били и неяснотите около бъдещата промяна на Конституцията, които бяха определени като "тревожни". ГЕРБ и прокуратурата 

опитаха да изкривят

случилото се и пуснаха лаконични прессъобщения, от които не ставаше ясно какво се е случило и защо евродепутатите са искали изслушване на скаталите се Борисов, Гешев и Данаилов.

Официалната версия на прокуратурата дори бе, че дискусията е организирана по предложение на главния прокурор и е била "за обсъждане на актуалните предизвикателства пред прокуратурата на България в контекста на засилен политически и медиен натиск". Евродепутатката от "БСП за България" Елена Йончева обяви твърденията на ГЕРБ за фалшива новина и се възмути, че Борисов и Гешев са се скрили зад няколко жени, вместо да се явят на изслушването. Проведеното изслушване бе като отваряне на вратата, през която Бойко Борисов ще си тръгне от политическата сцена завинаги, прогнозира тогава тя.

По-късно България отново бе "на килимчето" в ЕП, този път в присъствието на комисар Вера Юрова. Критиките към съдебната реформа, правомощията на главния прокурор и хаоса в българското правосъдие са константа при всяка среща и международен доклад.

И ако допреди около година Гешев гледаше високомерно на Брюксел, то сега се е вкопчил в него като удавник за сламка. След масовите протести срещу него, ГЕРБ и Бойко Борисов, след поредицата от избори и вече новото редовно правителство, главният прокурор явно е осъзнал, че 

спасението му е само в чуждите 

наблюдатели и политици. Затова и в последните дни на 2021 г. той изпрати жалба от над 30 страници до председателите на ЕП и ЕК, еврокомисари, председатели на парламентарни групи в Европарламента и посолства. В нея се оплака от засилен натиск, както и от опитите да бъде свален от поста на главен прокурор. С искането на оставката на Гешев новият премиер Кирил Петков бил нарушил принципа на разделението на властите, това било опит за оказване на политическо влияние върху независимостта на съдебната власт. Главният прокурор атакува със същите обвинения вътрешния министър Бойко Рашков и правосъдния Надежда Йорданова. Гешев е недоволен от проверката на юридическата му диплома, както и от оказван натиск върху "личната му сфера".

Но не споменава и дума за собствените си опити за намеса върху останалите власти, публикуването на доказателства по негово усмотрение и намесата в личния живот на мнозина. В писмото си той се хвали, че е повдигнал обвинения на "известни олигарси", "считани от обществото за недосегаеми за правоохранителните органи", но пропуска да отбележи, че някои вече осъдиха прокуратурата за действията й. Освен това нито едно от делата не е приключило с присъда дори на първа инстанция.

По същото време, в опит да 

защити началника си

прокуратурата обвини служебния кабинет за критиките от Брюксел по адрес на Иван Гешев. Зам. главният прокурор Красимира Филипова заяви в позиция на държавното обвинение, че забележките на ЕК за недостатъчната отговорност на главния прокурор в плана за възстановяване са предизвикани от служебното правителство, което е настояло за нови изисквания "не от необходимост, а заради личността на главния прокурор". Европейските институции не могат да се месят във вътрешнодържавни процеси, не е ясно по какъв начин борбата с корупцията има общо с отчетността на главния прокурор, смятат подчинените на Гешев. 

Главният прокурор е против идеята да го изслушват и в България - след като се яви в ресорната парламентарна комисия (по време, на която чинно информираше Pi ar Sevi Boiko (бел. ред. - пиарката на Бойко Борисов), той реши, че трябва да сезира КС с искане да обяви за противоконституционна разпоредбата от Правилника за организацията и дейността на НС, която позволява викането му на изслушване в правната комисия. Защо му е да отговаря на неудобни въпроси, все пак от известно време си

живее добре

чрез съобщенията в Туитър и режисираните прессъобщения на прокуратурата? Дали да не очакваме и нов катарзис - да почне да пише писма на депутатите в комисията - да го викат по-често, че да се жали по-шумно? След като вече с пълна сила обръща позициите си на 180 градуса, може да очакваме и други резки промени. Може да осъзнае, че разделението на властите е важно, че не е "инструмент в ръцете на Господ" и кой знае още какво...

През 2019 г. единственият кандидат за главен прокурор Иван Гешев спечели 20 от 25-те гласа във ВСС. Това не е прецедент, през 2006 г. и Борис Велчев нямаше конкуренция. Прецедент обаче е тежката охрана, която и преди встъпването като главен прокурор, и днес шества покрай появата на Гешев. Прецедент е и стилът му на изказ, и навикът да реди присъди по Цветановски - без съд и присъда. Прецедент е и наглото му отношение към всички и всичко.

Политическият му чадър обаче се счупи, предстои да видим как ще се опита да оцелее в бурята. Иначе мандатът му изтича през 2026 г. Но едва ли ще го изкара докрай, съдейки по поведението му. И сам го знае...

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ