02 Ноември 2024събота20:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Завръщане към "най-българското време"

Авторът се е постарал да се добере до интересни документи и спомени, отразяващи масовото участие на селяните от родния му край в Априлското въстание

/ брой: 174

автор:Продрум Димов

visibility 2792

Така известният покоен наш писател Ефрем Каранфилов назова епохата на Българското възраждане, към което десетилетия наред са се връщали родните поколения със синовно преклонение и заслужено признание, за да търсят упование и в най-тежките дни на отечеството ни.
Днес за жалост страната и народът ни са поставени пред нови сурови изпитания и това може би е заставило известния краевед от Пазарджишкия край Величко Кратунчев да ни върне към онези най-български дни чрез своята нова книга "Априлската буна и лесичовци 1876". Това е малко по обем, но твърде значимо по своето съдържание издание. Авторът се е постарал на базата на дългогодишна и добре целенасочена проучвателска работа да се добере до интересни документи и спомени, отразяващи масовото участие на селяните от родния му край в Априлското въстание.
Още в началото на своето горещо повествование той потапя читателите в напрегнатата атмосфера по време на подготовката на големия народен бунт в родното си село Лесичово, чиито основи е поставил великият Левски с изградения през 1871 г. от големия карловец местен революционен комитет. Сетне ни отвежда в мразовитата зимна нощ на 14 февруари 1876 г. в Калугеровския манастир "Св. Никола", където с ревностното съпричастие на местния игумен отец Кирил Слепов се провежда историческо събрание, на което представители на околните села полагат клетва за вярност и участие в предстоящото голямо народно дело. Сред първите и най-решителни съзаклятници са и Гене Телийски от Церово, Теофил Бейков от Калугерово, Георги Начев-Даскала от Лесичово, който оглавява подготовката на своите съселяни за въстанието.
Скоро страниците ни увличат в неудържимия поток на голямото народно опиянение и въодушевление, дошли с Кървавото писмо на преждевременния и съдбоносен 20 април 1876 г. Пламва цялото Средногорие. Авторът не изпуска от погледа си нито за миг възторженото поведение на своите съселяни, които масово се изтеглят заедно с околните села и се установяват на Еледжишкия въстанически пункт. Особено вълнуващи са срещите с войводата Бенковски, увековечени не само от Захарий Стоянов, но и оживели в спомените на Кото Дудов, въстаник от Лесичово. Повече от 35 лесичовци се включват самопожертвователно незабавно в Хвърковатата чета на Бенковски. В неравната битка с петвековните поробители загиват 56 съселяни на автора, опожарени са десетки къщи, мнозина гният в затворите, съсипани от кървавия неуспех, а други са заточени чак в далечния Диарбекир.
Твърде впечатляващо в книгата е присъствието и участието на свещениците в борбата, отражението на варварското потушаване на въстанието в Европа, изразено в гневния протест и възмущение на международната общественост. Твърде показателна е поместената реч на Виктор Юго в защита на българите.
Намирам за едно от големите достойнства на книгата публикуването за пръв път на интересни биографични сведения за изявени лесичовски поборници като Георги Начев-Даскала, Добри Генов, Атанас Генов, Марин Мараджийски - делегат на историческото събрание на Оборище, Ванке Мирчев, Мите Дудев и др. Освен това изданието е обогатено с приложение от оригинални документи, списъци на загиналите въстаници и на участниците в Хвърковатата чета на Бенковски, а също така и с интересен снимков материал.
 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2101

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1807

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1848

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1840

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1845

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1665

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2545

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1939

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1957

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ