Засега: Няма да има камери в градини и училища
Задължително видеонаблюдение в детски градини и училища засега няма да има. Вместо това ще се разработят специални антистрес програми за учителите, ще се намали броят на децата в групите и ще се работи в насока по-добро взаимодействие между учители и родители. Това са общите становища, до които стигнаха участниците в среща между синдикати, зам.-министри от образователното министерство, представители на Националното движение на общините, Държавна агенция за закрила на детето и различни неправителствени организации. Единствено от Националния инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система обявиха, че продължават с исканията си за камери в учебните и детски заведения и обещаха да продължат с протестите още утре.
Според председателя на инициативния комитет Васил Николов основен проблем е, че родителите нямат информация какво се случва в учебните заведения.
Становището на останалите участници в срещата, обаче, беше, че видеонаблюдението ще създаде нови проблеми, вместо да реши съществуващите. Според тях, с него се нарушава закрилата на личните данни и неприкосновеността на личността. То пречи на личностното развитие и на доверието между родители и учители.
В момента видеонаблюдение се изгражда само при изричното съгласие на всички родители и учители и въобще на работещите в съответното учебно заведение.
От образователното министерство предложиха различни мерки срещу агресията в детските градини и училищата. Сред тях са антистрес програми за учителите и намаляване броя на децата в групите. От Синдиката на българските учители настояват да се подпише договор между родителите, детските градини и учителите. Оттам предлагат и създаването на училища за родители, както и да се насърчава по-доброто взаимодействие между учители, родители и ученици.
За по-добър диалог между родители и учители призова и Тодор Чобанов, зам.-кмет по културните въпроси в Столична община. Васил Николов също подкрепи тезата, че липсва информация за това какво се случва вътре в образователната институция. Освен за видеонаблюдение, от инициативния комитет настояват за увеличение заплатите на учителите, ранно пенсиониране и нов подбор на персонала.