БСП:
Властта притиска шефове на болници
Задълбочава се кризата в болниците, медиците напускат страната, а пациентите плащат скъпо, алармира левицата
/ брой: 150
Върху ръководствата на болниците се упражнява натиск за подписване на неизгодни анекси към вече сключени договори с НЗОК. Това обяви вчера от парламентарната трибуна в декларация на Коалиция за България Янаки Стоилов. Той обясни, че властта пак предлага демонополизиране на касата, което е поредна стъпка към прокарване на лобистки закони, зад които стоят интересите на големи финансови групи.
Правителството не дава отговор какво става с частта от фискалния резерв, формирана от здравни вноски, каза Стоилов. Той информира отново, че от 860 млн. лева към края на 2009 г. по депозитната сметка в БНБ сега има 350 млн., а останалите са неизвестно къде.
Проблемите и при новото ръководство на министерството продължават да се задълбочават, констатира Коалиция за България. Янаки Стоилов посочи, че при липсата на парите от здравните вноски, натрупани в резерва на НЗОК, продължава забавянето на заплащането на хората от сферата. Това е причина те да не могат да изпълняват пълноценно своите задължения.
Болните са принудени да доплащат значителна част от средствата за лекарства, за изследвания и за лечение в болница, изтъкна Стоилов. Депутатът подчерта, че гражданите пряко заплащат за медицинска помощ значително повече, отколкото в други държави в ЕС. По думите му дясната политика на управляващите увеличава неравенството в достъпа до медицинска помощ, особено за по-бедните и за живеещите извън големите градове.
Недостигът на медицински сестри и на лекари в отдалечените райони ще се изостри от липсата на медицински специалисти, прогнозира левицата. Според КБ в момента има фактори, ускоряващи напускането на страната на подготвени медицински специалисти. Само след няколко години освен пари ще липсват и медици, които да лекуват, каза Стоилов.
Предстоящото приемане на промените в Закона за лечебните заведения като цяло не решава най-острите проблеми, смятат от левицата. Болниците продължават да са търговски дружества, а празнотите в уредбата на техния юридически статус остават, изтъкват социалистите.
Коалиция за България настоява да се приеме изцяло предложението й при актуализацията на бюджета да не се намаляват заложените средства за здравеопазване. Левите искат актуализация на бюджета на НЗОК, своевременно заплащане на медиците, отпадане на лимитите за лечебните заведения и преоценка на клиничните пътеки.
Коалиция за България е за бързо въвеждане на персонални здравни карти, подобряване на условията за придобиване на медицинска специалност от лекарите и за намаляване на цените на лекарствата, каквато е практиката в момента в повечето страни в ЕС.