Здраве
Топлото време влошава предсърдното мъждене
Обезводняването може да "извади" от ритъм сърцето
/ брой: 135
Ако за някои състояния топлото време е благоприятно, за други може да се превърне в бич. Хората с хронични заболявания, и по-специално сърдечно-съдови, вече си знаят как реагира организмът им и своевременно предприемат мерки за предотвратяване на нежелани реакции.
Редица проучвания в медицинската наука и практика доказват сезонна зависимост на аритмиите, белодробната тромбемболия, дълбока венозна тромбоза, артериална хипертония, застойна сърдечна недостатъчност, инсулт. Сред тези заболявания е и особено коварното предсърдно мъждене. И по-рано в ДУМА сме писали, че предсърдното мъждене - най-разпространеният вид сърдечна аритмия, е коварно и
увеличава риска от мозъчен удар 3-5 пъти
С това заболяване живеят над 2,7 млн. американци. За България няма точна статистика.
Горещото и влажно време (подобно на студените месеци) е предпоставка за зачестяване на пристъпите от предсърдно мъждене, казва д-р Анна Карафилоска, кардиолог в МБАЛ "Медлайн". Според наблюденията й и през това лято случаите на пациенти, които се оплакват от предсърдно мъждене, се увеличили. Лекарката обяснява, че предсърдното мъждене представлява напълно хаотични, бързи и неправилни, некоординирани помежду си фибриларни съкращения на отделни части от предсърдната мускулатура в резултат на необичайни предсърдни импулси с честота 350 до 600 в минута, които довеждат до пълен безпорядък на камерните съкращения, т.е. до пълна или абсолютна аритмия. Това е често срещан здравословен проблем, засяга милиони хора по целия свят и е свързана с повишена заболеваемост и смъртност. Заема второ място по честота след екстрасистолията и съставлява 40% от случаите на всички ритъмни нарушения. То се среща във всички възрасти, но при 94-97% у болни над 40-годишна възраст.
Много пациенти ме питат
как горещините стресират сърцето
казва д-р Карафилоска. И обяснението е, че в топлото време се увеличава потенето, което е стандартен физиологичен механизъм за терморегулация в човешкия организъм. Това благоприятства загубата на важни за работата на сърцето електролити като - натрий, калий, магнезий и др. Високите температури повишават честотата на сърдечните съкращения, обременяват работата на сърцето и може да провокират предсърдно мъждене. Затова д-р Карафилоска препоръчва да се пият достатъчно количество течности, защото дехидратацията може да е причина за "излизане от ритъм".
- Почивайте - умората и липсата на сън често са причина за пристъпи от предсърдно мъждене. Те нарушават нормалната електрическа активност на сърцето.
- Избягвайте пиенето на кафе и алкохол. Алкохолът и кофеинът удвояват риска от предсърдно мъждене. И двете вещества обезводняват организма и имат диуретично действие, намаляват съдържанието на течности в организма. Алкохолът понижава кръвното налягане и разширява кръвоносните съдове, а кофеинът увеличава честотата на сърдечните съкращения.
- Не тренирайте при екстремно високи температури. Топлото време предразполага към спортни активности на открито. Жегата обаче повишава вероятността от възникване на ритъмни нарушения. Потенето, прегряването на организма и физическото натоварване са неблагоприятни за сърцето.
- Пазете се от прегряване. През лятото случаите на прегряване на организма зачестяват.
- Внимавайте с КОВИД-19! Очакванията на епидемиолози и инфекционисти, че топлото време ще унищожи коронавируса и случаите ще намалеят, не се сбъднаха. Затова пациентите с кардиологични проблеми трябва стриктно да спазват дисциплина, дистанция, да мият редовно ръцете си и да се дезинфекцират. Трябва стриктно да проследяват състоянието и в никакъв случай не бива да пропускат посещенията при кардиолога си, за да не получат усложнения, които при всички случаи са по-високо рискови от инфекцията.