Право, куме, в очи...
Топчето пукна, Европа стресна
/ брой: 206
Топчето пукна - Европа стресна. Топчето пукна - Русия скокна... Нашата възрожденска песничка и думите на Дядо Вазов днес - век и половина по-късно, изглежда пак прилягат на дереджето, в което Европа изпадна. Тогава - по Вазово време, империята, която Лондон, Париж и Виена подхранваха, за да воюва с Русия, я разочарова. Нервите на благонравните европейци не издържаха на вестите за кланетата по българските земи.
Днес империята е друга - по-страшна. Не е Османска, а отвъдокеанска. Уж споделяща европейската палитра ценности. Затова и предателството към стара Европа е още по-подло. Вместо очакваната защита - удар в гърба. Този път за всичко е виновен "султанът" в Белия дом. Разклати европейското спокойствие, вся смут в съюзническата лоялност. Вече две години в Европа се опитват да свикнат с този грубиян. Тъкмо да свикнат и той им извърта нов номер.
В събота като същи джигит с отскок яхна бурето с ядрено гориво. Обяви, че излиза от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег, подписан през 1987 г. от Рейгън и Горбачов. Причината била, че Русия го нарушавала. До днес обаче освен медийни заявления САЩ не са представили официални данни за обвиненията си. Това било невъзможно, защото щяло да разкрие разузнавателните им схеми. Китай също трябвало да бъде присъединен към договора. Можело да се преговаря, когато Москва и Пекин "поумнеят". Още неотминал стресът от ракетната възбуда, Тръмп даде нов залп: ще засилва ядрения си арсенал, докато Русия и Китай "не дойдат на себе си".
Всъщност Вашингтон отдавна се готви да анулира договора. Тръмп не е пионер в делото за разрушаване на международната система за сигурност и установяване волята на силния. Първата стъпка през 2001 г. направи Буш-младши, като излезе от Договора за ПРО и започна разполагането на американските системи в Полша и Румъния. Сега и това е малко: ракетите може да приютят Украйна и Грузия. Колкото по-близо до руските граници, толкова по-добре. Ясно е, че по този начин времето за прехващане на ракетната атака рязко намалява и защитата може да се окаже невъзможна. На Русия в такъв случай не й остава друго, освен да пренасочи и преорганизира своята система за ПРО.
Договорът и за нея не е особено изгоден, защото той се отнася само за ракетите с наземно базиране. А както е известно, основният американски контингент е разположен на морски носители. Освен това с подобни ракети вече разполага не само Китай, но и Великобритания, Франция, Индия, Пакистан, Израел. За тях обаче Тръмп мълчи. Той би искал договор, който да ограничава само съперниците на САЩ. Приятелите сами си знаят мястото и няма да си подават носа и ракетите извън периметъра, очертан от Вашингтон.
Свикнала да си наляга парцалите, както са я дресирали, този път Европа се бъзна. Близо 20 години тя спокойно наблюдаваше руско-американската ракетно-ядрена крамола. Като фанатичен фен дори подсвиркваше ободряващо на САЩ. Сега обаче нервите й не издържаха. В паметта й се събудиха ужасните картинки от 80-те години, когато на нейна територия се бяха натъкмили "Пършингите" и "Томахавките" с ядрени глави. Тогава бършеше студена пот по челото, докато въпросният договор не бе подписан. Нима Тръмп отново й готви участта на жертвен агнец? Няма съмнение. Даже ще я накара да си плати за удоволствието. Смутени лидери оттук и там се заобаждаха и забиха тревога. Намеренията на Тръмп били "безумни", "опасни", "отчайващи". Не им се иска да фигурират като мишени на картата на руския генщаб. Но за да не се сбъдне кошмарът, Европа ще трябва да излезе от битието си на кротък пудел.