Списък на късмета
/ брой: 245
Трудна бе отминаващата 2020 г. Тази констатация се превърна в своеобразен лайтмотив на общуването ни много преди да дойде времето за традиционната лична и по-обща равносметка, придружаваща празничната суета навръх Рождество Христово. На мнозина ни се иска по-бързо да остане в миналото тази година, белязана с доста загуби. Не само на човешки животи. Но и на дългогодишни приятелства, на колегиално доверие, на надежда за съхранени ценности, на вяра в разумното и вечното...
Обаче, заедно с това, със сигурност ще останат в сърцата и доста светли спомени, които превръщат в незабравими последните 12 месеца. Хората сключваха брак - въпреки всичко. Жените забременяваха - независимо от страха, породен и от вируса. Раждаха се желани деца - напук на липсата на собствено семейно жилище или луксозна кола. Първи стъпки, първи приятелства, първи клас, първи успехи - предвестници на много следващи. Някои ставаха студенти - защото искат да се развиват. Завършваха университети - за да останат и да работят в България. Планираха мечтани пътувания - за времето, когато "короната" си отиде. Копнееха да прегърнат роднините си - включително онези, които не спират да са шумни и изнервящи дори на необходимата дистанция.
Мнозина през тази година се преборваха с неприятни болести - на тялото и на духа. Празнуваха рождени дни, семейни годишнини, бележити дати... Все хубави, нормални, изпълнени с така необходимата на всички топлина всекидневни случки, които се ценят още повече, когато са в период на безпрецедентно изпитание за цялото човечество. Така че и тази година ни оставя чудесни спомени, въпреки загубите и отвъд ограниченията заради коронавируса. Струва си да ги пазим в сърцата си. Без да усещаме дори, доброто ще ни помогне в месеците на лошото.
Нека запомним 2020-а не само с негативното. Всеки ще се сети за нещо хубаво, което се случи лично на него или на някой друг. Да си съставим дори антивирусен списък на доброто, което сме направили или преживели. Да го запазим при важните бележки или да си го пратим на електронната поща. За да прочетем късмета си догодина или след време.
И да обикнем още повече живота. Друг, казват, няма да имаме.