Задължителен стаж след завършване предлага левицата
Задължителен стаж след завършване предлага левицата
/ брой: 46
Обучение или стаж до 4 месеца след завършване да влезе в проекта за закон за младежта. Образованието на младите трябва да бъда равно на осигурителен безплатен стаж. Това предложи вчера Драгомир Стойнев, председател на парламентарната социална комисия и зам.-председател на Младежкото обединение в БСП, на публична дискусия по темата.
Всеки работодател, който наеме на първа работа безработен до 29-годишна възраст, да бъде освободен от дължимите осигурителни вноски за от три до шест месеца, предлагат от левицата. Стойнев предложи да бъде създаден фонд за стимулиране на работодатели, които наемат млади хора. Пари има - приоритети няма, обяви Стойнев. Според него държавата трябва да инвестира в младежта, защото инвестицията се връща. Той цитира данни на НСИ, според които 10 хиляди млади хора са напуснали страната през 2010 г., а през миналата година всеки трети младеж е бил без работа.
Стойнев определи като провал управлението на правителството по отношение на заетостта. За последните две години работните места са намалели с 260 хиляди, като 47 хиляди от тях са били заети от младежи, съобщиха от БСП. За да бъде променена тази ситуация, според Стойнев държавата трябва да заделя не по-малко от 6 процента от националния бюджет за образование. Сегашните 3,4 на сто от БВП според Ваня Добрева, бивш заместник-министър на образованието, са недостатъчни, тъй като тази сфера трябва да бъде приоритетна за държавата.
Безспорно е, че има нужда от закон за младежта, единодушни бяха всички участващи в дискусията. Михаил Балабанов, председател на комисията за работа с младежта на Националния съвет на БСП, заяви обаче, че предлаганият от ГЕРБ проектозакон е измиване на ръцете на властта. Той смята, че законът е кратък, скучен и имитира дейност. Държавата пести от младите хора, не може да няма желание за диалог от страна на управляващите, коментира Балабанов.
Законът беше изстрелян на една дискусия и нито едно прието предложение, коментира Явор Гечев, председател на Младежкото обединение на БСП. Закон ни трябва, но не какъвто и да е, заяви той и добави, че червените ще предложат своите виждания и ще търсят консенсус с други политически и неправителствени организации. "Ако правителството не говори с младежта, ние няма да си мълчим. Не се ли обърне внимание на тях, този закон ще трае точно година и половина", завърши Гечев.