16 Ноември 2024събота17:38 ч.

Снимки VRlab BG

VR месец ноември - изкуство във виртуална реалност

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 1827

Ноември се превръща в месеца на върховите технологии и изкуство със събитията от програмата на София VR фест. По примера на едни от най-известните световни кинофестивали, организаторите от VRlab BG имат за цел да представят изкуство във виртуална реалност. В рамките на събитието зрителите ще могат да се докоснат до произведения от цял свят, среща с авторите и обучение по VR кино, научи ДУМА от Елица Пенова. 

В съпътстващата програма може да се открият анимационни филми за най-малките зрители, още много кинозаглавия, както и интерактивни преживявания, свързани с наука, образование и култура.

Снимки VRlab BG

 

 

 


Ако никога не сте опитвали да видите света през очила за виртуална реалност - може да го направите на 26-27-28 ноември в зала 4 на НДК, канят организаторите. Билети се продават на касите на НДК и на онлайн платформата https://www.tickets.ndk.bg/ Съорганизатори на фестивала са продуцентите от "Рубекула", НДК, Френският институт и "Киномания". Фестивалът се организира с подкрепата на НФ "Култура".

Лицата, които стоят зад проекта, са:

Момчил Алексиев - режисьор и основател на първата българска платформа за виртуална реалност VRlab BG. Момчил режисира късмоетражни и интерактивни 360 градуса филми, показвани на фестивали като VR Days Europe и SIFF. Стипендиант е на Sundance Institute. Фокусът на работа в проектите му е да разшири дискусията за променящото се състояние на зрителство и да развие идеата за "потопеност" като драматургичен модул за разказване на истории.

Калоян Николов - продуцент и монтажист. Понастоящем е докторант в НАТФИЗ с тема на проучване "Наративът в интерактивния филм". Режисьор е на предстоящия филм "Изживей Антарктида" във виртуална реалност. 

Любомира Костова - продуцент и режисьор. Разработва културни проекти в различни сфери на изкуството и се занимава както практически, така и изследователски с продуцентската роля и функция.

Фестивалът ще завърши със среща на общността на VRlab BG на 28 ноември от 19 ч. в зала 4 на НДК. На срещата авторите Саша Хаджиева и Наталия Йорданова ще разговарят със зрителите за предизвикателствата пред творците да работят с виртуална реалност, както и с какво ги привлича тази нова форма за свързване с публиката. 

За финал на срещата участниците в практическа VR работилница, която се състоя седмица по-рано, ще имат възможност да покажат своите експерименти и аудио-визуални произведения във виртуална реалност. В работилницата взеха участие студенти, любители и професионалисти от аудио-визуалните изкуства - оператори, режисьори, монтажисти, фотографи, драматурзи, актьори и креативни хора с интерес към технологиите. В програмата имаше възможност участниците да се обучат в принципите на 360 градуса видео, както и да работят практически с камера и работна станция. Тази част от програмата се реализира с подкрепата на Столичната програма "Култура".

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ