16 Ноември 2024събота21:59 ч.

Председател и лидер

/ брой: 224

автор:Георги Георгиев

visibility 2825

Колкото и да са силни подозренията, че има нежелание за свикване на присъствено заседание на Националния съвет (НС) на БСП, такова трябва да има. Не толкова, за да бъде констатирана оставката на председателя на БСП Корнелия Нинова и тя да бъде отстранена от преговорния екип с "Продължаваме промяната" и другите участници в оформящата се коалиция. Това поне искат нейните противници в партията, които не желаят да чакат до насрочения за 22 януари конгрес. 

От друга страна, този НС досега винаги е демонстрирал лоялност спрямо председателя на БСП и няма видими причини да смятаме, че балансът на силите в него е рязко променен. Когато един лидер иска да се проведе честен разговор при закрити врата, то той трябва да се проведе, независимо колко тежък ще бъде, а не да се заменя с други форми, като вземане на решения "на подпис", както сега постъпи председателят. 

Трябва да бъде проведено присъствено заседание, най-вече за да се консолидират позициите на партията по време на тези преговори. В момента БСП създава усещането, че влиза в тях разединена, на фона на председател в оставка. Това не е добра комбинация. Тя се подсилва и от обявяването на становища, за които няма ясен мандат от НС. Например председателят Нинова очерта две червени линии за БСП - Северна Македония и Истанбулската конвенция. По първата има консенсус в обществото, по втората има решение на КС. В случай на прекрачване на тези червени линии от партньорите на БСП, това може да доведе до провал на преговорите. Това може да донесе някакъв бонус на "Позитано 20" от националистическите среди, но ако обществото остане с убеждението, че именно БСП е виновна да няма кабинет, на следващите избори партията ще е там, където сега е "Демократична България". В добрия случай. 

Колкото и да теоретизираме каква трябва да бъде масовата лява партия, тези разговори нямат никаква практическа стойност, ако тази партия остане на сегашните си нива на подкрепа или изпадне от парламента. Защото е тръгнала натам. Динамиката на избирателната подкрепа е красноречива. Т.нар. твърдо ядро на БСП, което никога през годините не е падало под 500 хиляди гласа, сега се топи като лански сняг. И това се случва, при положение че БСП е против членството на Скопие в ЕС с цената на националния ни интерес и против джендър идеологията. Самото чертаене на червени линии е рисковано и, ако ги има, те трябва да подчертават социалния характер на партията. Я данъчна система, я образование, я здравеопазване, я пенсии. 

БСП трябва да бъде част от бъдещото правителство, да формира левия му спектър, да развива именно лявото в неговия очертаващ се лявоцентристки профил. Това е шансът ѝ. Това трябва да направи лидерът на левицата, с цената на компромиси, които да включват и собствената му позиция. За лидера не е важно дали ще бъде председател.

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ