17 Ноември 2024неделя01:00 ч.

Георги Божнинов:

Политиката на ГЕРБ създава нерешими противоречия

Намеренията за промени в Закона за горите са благородни, но само на пръв поглед, казва народният представител от Коалиция за България

/ брой: 143

автор:Мария Нинова

visibility 787

ГЕОРГИ БОЖИНОВ е роден на 3 март 1949 г. в Бяла Слатина. По образование е инженер-химик. Специализирал е философия в Московския държавен университет и е завършил международна бизнес школа. Народен представител от Коалиция за България, член на комисиите по земеделието и горите и по околната среда и водите.


Цитати:
"Порокът в управлението е природно богатство, което е публична собственост, да се представя на конкретен субект, наречен инвеститор, и то със закон, което му осигурява монополно положение"
"Ако законът удовлетворява широк кръг инвестиционни и обществени интереси, пътят е ясен"

- Г-н Божинов, какви са хората, които излязоха на улицата, срещу Закона за горите? Възможно ли е след протести да има разбирателство?
- Едните са представители на екологичните сдружения, изразители на обществените настроения и интереси. Другите, които протестират срещу протестиращите, казват, че защитават местните интереси за използване на природните дадености за стопански и икономически живот не само в полза на инвеститора, но и на тях самите.
С новите изменения на Закона за горите бе направен опит да бъдат решени много наболели въпроси. Предложените решения е трудно да се оценят еднозначно, но онова, което предизвика най-голям интерес и обеществени сблъсъци, както и ветото на президента, това е параграф 8 от закона. С него се променя режимът за предоставяне право на строеж без промяна на предназначението на горските земи. Параграф 8 разширява приложното поле и включва нови случаи, специално за ски съоръжения, при които се прилага този принцип, по-скоро това изключение. Самата смяна на предназначение на земеделски земи и гори се заплаща от инвеститора, който иска да промени предназначението на земеделската земя и горите.
- Справедливо ли е това?
- Смятам, че е справедливо, защото земеделската земя, по-скоро обработваемата, е невъзобновяема, когато загуби характера на своето предназначение. Гората е фактор за средата, в която живеем, фактор за климата и водите. И тъй като е благо за всички, когато някой го консумира за себе си, за своите инвестиционни намерения, е правилно да плати за това.
- Кои са основанията за промени в закона?
- Вносителят казва, че ски пистите и ски съоръженията са изключително важни за туризма, за икономиката и спорта. Това е вярно. И тъй като са необходимост за обществото и икономиката, вносителите смятат, че могат да направят това изключение, което предлагат. На пръв поглед намерението е благородно, но то лежи върху един дълбок порок. Този порок е масово приложим по време на управлението на ГЕРБ. Какъв е порокът ли - природно богатство, общо и обществено благо, което е публична собственост, да се предоставя на конкретен субект, наречен инвеститор, и то със закон, което в случая му осигурява монополно положение. Създават се предпоставки за натрупване на богатство и предимство пред конкурента. Неравенство и монопол, създаден със закон, са неприемливи и раждат протести.
Именно по тази причина протестират не само еколози, но и хора, които имат чувство за справедливост. Част от тях още не са излезли на улицата, но утре, по време на избори, ще преценяват поведението на ГЕРБ именно заради този основополагащ мотив в неговата политика. Противоречията, които се създадоха от провежданата политика на ГЕРБ, не могат да бъдат решени. Затова и тази политика е неприемлива. Всички призиви, които се отправиха: "Дайте да говорим", след като шест месеца не се чувахме, показват страх и безпомощност. Такава безпомощност лъхаше и от 3-часовия запис-стенограма от срещата на министър-председателя, министри, председатели на парламентарни комисии и природозащитници.
- А каква политика може да се приложи по отношение разумното използване на обществените блага?
- Трябва умение и познание за отчитане на разностранните интереси. Ще ви дам принципна схема. Първо, не може да се говори за възможността, която предоставят ски пистите, за развитието на туризма и пр., без да бъде създадена отворена, подлежаща на промени, национална програма за развитие на ски туризма и ски спорта. Отворена, защото на всеки етап тя може да бъде допълвана с предложения на общините и инвеститорите. Второ, след като има заявен интерес към обект от тази национална програма, държавата трябва по закон да има право да прехвърли своята собственост на общността, на общините, за реализиране на това, което тя е приела, че обезпечава като обществен интерес. Трето, създава се дружество, подчертавам, с единствена и ясна цел за постигане на това, което сме признали, че ни е необходимо, между общината и инвеститора. Четвърто, общината трябва да има право по закон да апортира това общо, публично, природно богатство в това дружество при условие, че поне 50% от капитала на дружеството принадлежи на общността. Пето, печалбата, която ще получава общността от тази дейност, може да се изразходва единствено за лесоустройствени мероприятия и развитие на инфраструктурата. Ако това се обмисли, ако се облече в закон, ако удовлетворява широк кръг инвестиционни и обществени интереси, пътят е ясен.
В противен случай вижте какво ще се получи - този инвеститор, който ГЕРБ иска да облагодетелства и в чиято подкрепа стачкуват противниците на протеста, утре ще бъде обект на протести. Защото когато той има пистите, ще има и ски училищата, и те ще бъдат предлагани в пакет с неговите хотели и ресторанти.
- Как оценявате поведението на медиите в отразяването на протеста?
- Няма свобода на словото. Вижда се, че не са свободни да кажат и да напишат това, което искат. Страх ги е.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ