11 Септември 2024сряда04:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Между зимната депресия и пролетната умора

Преди да превъртим стрелките на будилника, как да нагодим към него биологичния си часовник

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 1818

Постоянно чувство на отпадналост, сънливост, неспособност за концентрация - все признаци на сезонната депресия. А главната причина за зимните страдания е... краткият ден. За щастие денят вече става все по-дълъг. А буквално след часове ще добавим още 1 час към светлата част на денонощието. Е, наистина сега идва сезонът на пролетната умора. Липсата на движение, лошото хранене, прекараните настинки през зимата водят до натрупване на токсини в организма. През студените месеци метаболизмът се забавя и абсорбирането на веществата става по-трудно. Затова с идването на пролетта се чувстваме изморени и неработоспособни. Според някои учени една от причините е насищането на кръвта ни с кислород благодарение на по-честото излизане на чист въздух, проветряването на стаите, разцъфването на дърветата. Когато количествата на въглеродните показатели рязко спадат, кръвоносните съдове се свиват и ние ставаме по-вяли, неработоспособни и сънливи.
Досадните хормони също имат пръст за тези оплаквания. Според някои теории през зимата организмът ни е изчерпал запасите си от серотонин и затова хормонът на съня - мелатонинът, влиза в действие. И докато дните стават все по-дълги, тялото ни постепенно се аклиматизира, произвежда повече ендорфин, тестостерон и естроген. Тези промени ни натоварват и водят до умора, казва д-р Верма.
Смяната на часовото време с т.нар. лятно се приема като кражба от съня, а адаптацията отнема седмица, а за някои хора - 10-15 дни. 
За да избегнете стреса и негативните емоции, преди всичко си починете много добре в деня, в чиято нощ ще превъртим стрелките на часовника с един час напред. Това е първият съвет на д-р Апараджита Верма, медицински директор на центъра за изследване на съня към Методисткия неврологичен институт в Хюстън. В САЩ вече втора седмица са на лятно часово време, а към зимното ще преминат в началото на ноември - седмица след България.
Промяната на биологичния часовник е много по-трудно от превъртането на стрелките на часовника, казва д-р Верма. Според специалистката е важно в тази нощ да опитате да легнете час по-рано от обичайното. А в неделния ранен следобед дремнете, но не прекалявайте и гледайте да не заспивате между 18 и 22 ч., а през следващите нощи се опитвайте да си лягате с по 10-15 минути по-рано от обичайното, препоръчва лекарката. Около 70 млн. американци страдат от някакъв вид нарушение на съня и преминаването към лятно часово време може да има при тях и сериозни здравословни проблеми, предупреждава д-р Верма. Тя подчертава, че само 42 мин. сън под нормата може да навреди сериозно на здравето ни. Д-р Верма припомня и някои от основните

правила за хигиена на съня:

да се спи в проветрена и добре затъмнена стая; да не бъдат пускани в леглото домашни любимци и да не се яде в него; да не се гледа телевизия в спалнята; да не се вземат приспивателни или ако са изписани от лекар, да се вземат не повече от 10-15 дни.
Едни от най-честите последици от недоспиването са високо кръвно налягане, затлъстяване, диабет, белодробни болести. Доказано е, че системното недоспиване пречи на нормалното зарастване на раните и забавя метаболизма.

ВКС потвърди: Атанас Зафиров представлява БСП

автор:Дума

visibility 406

Ще се явим на изборите с „БСП-Обединена левица"

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 172

ВСС откри процедурата за избор на нов главен прокурор

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 172

Цената на жп линията с България е нереално висока

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 172

Лозари прибират червените сортове грозде със седмици по-рано

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 172

Българите остават с най-ниската минимална заплата в ЕС

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 172

В Румъния учениците ще оценяват учителите

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 172

ЕС не признава вота в Крим и Севастопол

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 172

СИРИЗА свали доверие от партийния си лидер

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 172

Льо Пен призова за референдум за имиграцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 172

Феноменално

автор:Ина Михайлова

visibility 1453

/ брой: 172

Порочен кръг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 785

/ брой: 172

Църковно лицемерие

автор:Таня Глухчева

visibility 588

/ брой: 172

Много пари...за нищо

автор:Юлия Кулинска

visibility 551

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ