11 Септември 2024сряда01:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Панорама

Имена

Ярък представител на българския литературен авангард

В памет на проф. Иван Сарандев

/ брой: 59

автор:Продрум Димов

visibility 3086

Забележителен наш учен и творец, той си отиде физически от нас на 9 март след продължително боледуване, завещавайки ни своя неоценим принос в развитието на родното литературознание. 

Името на Иван Сарандев навлиза в българското литературно пространство през 60-те години на миналия век, когато се появява на бял свят дебютното му издание "Герои и конфликти". Не закъсняват и следващите впечатляващи литературните ни среди заглавия - "Книга за Дора Габе (1974), "Павел Матев" (1974), "Живот се дава за живот" (1976), "Емилян Станев. Литературна анкета" (1977) и други, които бележат устрема на един респектиращ литературовед. 

Неговото потапяне в литературното поприще никак не е случайно. То е закърмено още от гимназиалните му години в Ямбол, където на 28.02.1934 година се ражда бъдещият талантлив литературен анализатор. Особено приносен обаче за бъдещия му професионален интелектуален "занаят" се оказва Софийският университет, където завършва българска филология, определила окончателно неговия път. Младият Сарандев започва работа като редактор във в. "Народна младеж", в. "Пулс" и в. "Литературен фронт". Не след дълго творческите му интереси го отвеждат в агенция "София прес", в. "Народна култура", изд. "Български писател". Пътят на духовното му извисяване минава и като научен сътрудник в Института по литература към БАН, където оглавява проблемната група "Литературни анкети", обогатила с десетки стойностни заглавия най-новата ни литературна история. Паралелно с това се утвърждава като професор и дълги години преподава българска литература в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". 

Преките му служебни задължения не го отклоняват от стремежа да анализира литературното ни наследство най-вече между двете световни войни. Плод на тези изследователски усилия са великолепните му произведения "Йордан Йовков. Живот и творчески път 1880-1937" (1986) и "В света на "Старопланински легенди" (1993). Цели десетилетия обаче проф. Иван Сарандев не щади време, сили и енергия, за да сътвори своя епохален двутомник "Българска литература (1918-1945)", попаднал в ръцете на читатели и почитатели през 2004-2006 г. 

Междувременно не оставя на мира своята творческа мисъл и лаборатория, за което красноречиво говорят издадените му литературни анкети с Елисавета Багряна (1990), Валери Петров (1997) и други приносни заглавия. Сред последните се откроява и мемоарно-документалната му книга "Хроника на едно приятелство. Срещи и разговори с Борис Делчев" (2006). 

В своите произведения Иван Сарандев разкрива творческата си индивидуалност, философска и човешка същност. Избягва да предъвква литературни факти и събития и се стреми да заявява свои позиции и интерпретации, като отхвърля колективните оценки, които обслужват конюнктурни интереси, силните на деня и конформистите. Това се усеща твърде осезаемо в капиталния му двутомник, в който възкресява забравени имена на значими и неудобни в миналото автори. 

Той държеше изключително много за трезва и обективна преценка на литературното ни наследство. За него например Владимир Василев беше духовен колос, прибързано пренебрегван и маргинализиран по политически съображения. Сподели пред мен, че е успял да открие в столицата пълното течение на сп. "Златорог", водещо авторитетно издание, излизало от 1920 до 1943 година и играло наистина ролята на барометър на художествено-естетическите ни ценности между войните. Иван Сарандев осъзнаваше високата му стойност и се отдаде на неговото цялостно проучване, изследване и популяризиране. 

В човешки план Сарандев беше достъпен, общителен, добре организиран, отзивчив, но с подчертано чувство на дълг и отговорност, принципен, прецизен, взискателен към себе си, колегите и студентите. Беше непримирим към принизяването и повърхностния подход при оценката на авторите, държеше на дълбокото вникване при анализа на идейната и художествено-естетическата същност на произведенията им. Верен на своите непоклатими естетически възгледи, винаги е осъждал изкуственото пришиване на политически идеологеми в творческия процес. 

В течение на десетилетия Иван Сарандев разораваше с талант и вдъхновение, с удивителна ерудиция родната литературна нива и остави ярка, незаличима диря в летописа на националния литературен живот.

ВКС потвърди: Атанас Зафиров представлява БСП

автор:Дума

visibility 406

Ще се явим на изборите с „БСП-Обединена левица"

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 172

ВСС откри процедурата за избор на нов главен прокурор

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 172

Цената на жп линията с България е нереално висока

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 172

Лозари прибират червените сортове грозде със седмици по-рано

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 172

Българите остават с най-ниската минимална заплата в ЕС

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 172

В Румъния учениците ще оценяват учителите

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 172

ЕС не признава вота в Крим и Севастопол

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 172

СИРИЗА свали доверие от партийния си лидер

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 172

Льо Пен призова за референдум за имиграцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 172

Феноменално

автор:Ина Михайлова

visibility 1453

/ брой: 172

Порочен кръг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 785

/ брой: 172

Църковно лицемерие

автор:Таня Глухчева

visibility 588

/ брой: 172

Много пари...за нищо

автор:Юлия Кулинска

visibility 551

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ