17 Ноември 2024неделя00:55 ч.

Бойко Борисов:

Не искам да слушам, режете и действате

Извадки от стенограмата на правителственото заседание, проведено на 29.09 2010 г.

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 3142

Симеон Дянков:

Това е законопроектът за държавния бюджет за 2011 г. Основните параметри на бюджета са следните: целим да има дефицит от 2.5% от прогнозирания брутен вътрешен продукт, така че да влезем в рамките на Маастриихтските критерии. Текущата сметка се подобрява и тази година и прогнозата за следващата година е, че текущата сметка се подобрява.

Бойко Борисов:

Най-дискутираното, което и колегите тук трябва да го знаят, това е предвиждания риск, тъй като и опозицията говори на тази тема - на базата на какво и как, по-точно Министерството на финансите, предсказва или прогнозира този растеж.

Симеон Дянков:

Прогнозира се на базата на анализ, който е независим от работата на министъра или въобще на бюджетния тим. Така че един вид анализът това показва. Искам да кажа, че за 2009 г. ние бяхме казали, че спадът тогава ще бъде 5%, а той излезе да е 4.9%, един вид имаме основание да смятаме, че за 2009 г. анализът излезе правилен, за тази година сме казали, че ръстът ще бъде между 0.7 и 1%. Всичко върви към това да се изпълни.
Защо ние смятаме, че растежът от 3.6% за 2011 г. е възможен? По простата причина, че последните две години е имало голямо забавяне на икономическия растеж, в смисъл икономически спад. Очакваме 2011 г. цялата година да е на растеж и се получава един вид отскок от по-ниската база за предишните две години - конкретно за 2009 г. и отчасти за 2010 г.

Бойко Борисов:


За мен е важно да ми е гарантирано, че 3.6 ще имаме и няма да отиваме след някой и друг месец да се разправяме в парламента. Като кажем на нашите депутати - това е бюджета, ние стоим зад него, 3.6 ръст и оттам нататък те да го защитят, трябва да сме сигурни, че нашите изчисления са верни. Това питам.

Вежди Рашидов:

Искам наистина да ви прочета няколко неща, които касаят бъдещия бюджет на Министерство на културата. Няколко думи ще кажа и за бюджета, с който тази година управлявахме министерството. Длъжен съм да го направя по една проста причина, че притесненията ми са страхотно големи.
Не са приети дори частично предложенията ни за увеличаване на разходите за Министерство на културата за 2011 година, които отново са определени на 94 милиона лева или на нивото на намаления бюджет от 2010 година.
Мотивиран единствено от целта и загрижеността за съхраняване на българската култура отново предлагам да се обсъдят възможностите за: първо - увеличаване на общите разходи на Министерство на културата за 2011 година поне на 128 милиона лева.
Много не съм ви занимавал, мъчил съм се да изкарам годината, но трябва да ви кажа тук, че за октомври, ноември и декември нямам пари да платя тока, парното, а вече нямам пари и за заплати на театрите. Това значи сиреч да ги вдигнем на крака, да ги изправя под прозорците. Ако забелязвате, общо взето, театралната реформа върви гладко, хората са убедени, една година съм провеждал дискусии, цяла година дебати имаше, събирал съм кметове, всичко тихо, мирно, без да вдигам много шум. Убедени са артистите, имам тяхната подкрепа - най-талантливите.
Уволнил съм 550 човека този месец, което е болезнен процес, всички разбирате, че това никак не е приятно, но се налага наистина да се направи едно прочистване в структурите на театрите. Законът за сценичните изкуства почти е готов, който ще го дебатирам отново с обществото, както и с експертите. И тъй като сме на бюджет, на Нова година минавам на делегирани бюджети. Тези средства са ми необходими. Иначе ще дойдат под балконите, отново ще им дадем, защото не можем да ги оставим гладни - това са живи хора. Държа тук да ви кажа, 70% от бюджета на министерството са за заплати, това са живи хора.
Ще допълня - най-ниският бюджет за култура в света е българският. Направил съм и тази статистика. Милиард и половина евро е на Гърция, която е 10 милиона, 80 милиона е на една Македония, която е 2 милиона души. Извинявайте, казвам това нещо, защото наистина издъхвам. Ако не разбираме какво е култура, значи нямаме идентичност.

Сергей Игнатов:


Аз също рядко вземам думата обаче съм изключително притеснен от ситуацията, бюджетът за образование и наука е 3.3%, беше 4.2%. Статистиката е следната - под 3.5% са само неразвитите страни, тоест - с бюджет 3.3% ние казваме, че образованието е основен неприоритет.
Като имате предвид, че в системата има един милион деца и ученици, не включвам учителки, родители. Към 400 хиляди студенти. Всъщност ние казваме, че системата, която и сега е в доста тежко положение, дори не можем да кажем, че тя ще оцелее, тя ще скърца. Средното образование, за да оцелее, му трябват още 50 милиона по най-пестеливи изчисления.
Ние трябва да запишем текст в Закона за държавния бюджет, че се създава инструмент. Тоест, една сума се отделя, ние искаме 40 милиона, а може да е малко по-малка, за провеждане на политика пари срещу реформи, тъй като университетите ще оцелеят тази година с изключение на 3-4, които са в по-тежко положение, но това ще бъде положението до януари. Оттук нататък те вече нямат мазнини подкожни, на които да оцелеят.
Аз не мисля за себе си, ще отговоря нещо, когато ме питат, но 3.3% от 4.2% - за една година!? Сумата е приблизително същата - сто и няколко милиона е разликата. Обаче след като на сто процента имаме някакво увеличение на БВП. Пак ви казвам един милион са само децата и учениците, никакви учители тук не споменавам, не споменавам персонал и родители. Сложете и студенти около 400 хиляди и можем бързо да ги умножим и като снежна топка ще се увеличи броят на тези, които активно и ежедневно са свързани с образованието. Много е притеснително това нещо, не съм математик, как да направя изчисленията, че тези 3.3% да станат над 3.5% - това аз не мога да го направя. Но поне ни дайте инструмента, да можем да кажем - да, модернизирайте се, реформирайте се, обаче ние трябва да имаме един малък финансов ресурс за проникване в системата. Ще въведем закона и ще им кажем на университетите - обединявайте се, тоест - трябва да намалим броя на държавните ВУЗ-ове, но и за това нещо се плаща.
Зная, че образование и здравеопазване са най-горещите теми, но навсякъде, когато попитат хората удовлетворени ли сте от живота, се оказва сега, че последното изследване на "Нюзуик", което всички четохме, основните теми, които се обсъждат, са образование и здравеопазване. И да паднем за една година под границата 3.5% е много притеснително нещо. Това са неразвити страни, трябва да ги търсим в Африка и в Азия, които са под 3.5%.  Моля да се замислим, преди да придвижим докрай текста!

Бойко Борисов:

Толкова пари има - толкова пари разпределяме. Стягате се всички, разходи се намаляват, далеч сме от намалението на разходите, които още могат да се направят. Хиляди агенцийки, служби, изтичат по невероятен начин пари.
Абсолютно е прав Дянков да реже здраво там. Ако не ви нареже, вие няма да си направите всичко това. Защото аз видях с очите си. Нашият генерален консул им каза на Министерство на външните работи - ако ми дадете за 4 месеца наем, наемът му е 5 хиляди долара за жилище, аз с тези 20 хиляди долара ще направя ремонт на консулството и ще заделя стая с баня, където ще живея. Сиреч, като дам 20 хиляди долара сега, а за годината Министерство на външните работи плаща 60 хиляди долара за наема. Те му казват - иди си плати наема по 5 хиляди долара, за това имаме пари, но не можем да ти дадем 20 хиляди долара да си го направиш и да ни спестиш 40 хиляди долара. И това е някоя Минка, Цецка или там, която е във външно, която абсолютно не я интересува, че нашите глави са на дръвника всеки ден, защото всеки от нас като няма пари излиза и почва да вдига рамене.
Сиреч, ако вие тези там, които са си се насадили и понеже го мързи да извади една партида да прехвърли в друга и да го реши този елементарен проблем, който държи имотите на външно министерство, с кои очи трябва да иска да остане на този пост само заради тази вила в Ню Джърси? С кои очи той получава заплата?!
И затова тактиката на Дянков е права. Режеш и оставаш. Вие тогава ще стигнете до моя извод. Като вече няма и за вас заплати ще кажете - чакай, дай да видим и ще огледате тези отдолу, които са направили поразиите и правят поразии. Ето давам пример, 120 хиляди лева само можеше да спестим от един наем, за да си направи ремонт, а за 120 хиляди лева сигурно ходите по десет пъти при Дянков да ви ги преведе.
Повече не искам да слушам, съсредоточавате се, режете и действате. Това, което ви задължаваме по тези оперативни програми, е да има инструмент и всичко, което е необходимо да се кофинансира и да се плаща. И за държавата, и за общините. И такива като Найденов или агенцията, които допуснат такова нещо - ще ги санкционираме.


(Много големи съкращения)

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ