10 Юли 2024сряда15:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Джоузеф Стиглиц анализира неравенствата

Супербогатите не искат политика, която би подобрила живота на хората

/ брой: 9

visibility 2219

Те превърнаха САЩ в страната с най-високото неравенство от всички напреднали индустриални страни, изопачиха политическите дебати и създадоха едно разделено общество, отбелязва в новата си книга авторитетният икономист Джоузеф Стиглиц.
Има моменти в историята, когато хората навсякъде по света се надигат, за да кажат, че нещо не е наред - надигат се, за да поискат промяна. Това се е случвало неколкократно в миналото, като всеки път тези разтърсващи събития са маркирали началото на нова ера, а според бележития икономист Джоузеф Стиглиц сегашният период може би е друг такъв момент, което е един от акцентите в новото издание на "Изток-Запад" - "Цената на неравенството", научи ДУМА от издателите.
Младежките бунтове, които започнаха в Тунис, малка страна на крайбрежието на Северна Африка, се пренесоха в съседен Египет, после и в други страни от Близкия изток. При едни от тях като че ли искрата на протеста (поне временно) бе потушена. При други обаче малките протести задвижиха радикални обществени промени, сваляйки установили се отдавна диктатори (примерно Хосни Мубарак в Египет и Муамар Кадафи в Либия). Скоро след това народите на Испания и Гърция, Великобритания и САЩ, както и на други страни, излязоха на улиците по свои собствени подбуди...
Тези процеси предизвикаха струпването на милиони хора по улиците, които протестираха срещу политическите, икономическите и социалните условия в техните проблемни общества. Това са общества, където една миниатюрна част от населението (по-малко от 1 процент) властваше над лъвския пай от богатството; където богатството е основната детерминанта на политическата и икономическата мощ; където здраво укрепилата се корупция от един или друг тип е начин на живот; където най-богатите се противопоставят на провеждането на политика, която по един или друг начин би подобрила живота на хората. Когато се вгледаме в плама на лицата по улиците, можем да си зададем въпроса: кога това ще обхване всички страни?
Неравенството не е нещо неизбежно, ала през последните години интересите на супербогатите успяха да се наложат и тяхното богатство достигна до размери, които е трудно да си представим. Неимоверният ръст на тяхното богатство обаче се получи за сметка на потискането на истинския динамичен капитализъм. В "Цената на неравенството" Джоузеф Стиглиц, един от най-знаменитите икономисти, разкрива влиянието на неравенството върху демокрацията и правната система на САЩ, като изследва как паричната и фискалната политика, както и глобализацията, водят до ръст на неравенството.
Подзаглавието на "Цената на неравенството" е "Как днешното разделено общество застрашава бъдещето ни", а съдържанието на книгата е толкова впечатляващо адекватно и навременно, че всеки, който посегне към нея, ще остане възхитен, твърдят издателите. Самият Стиглиц пък е носител на Нобелова награда по икономика и е автор на редица книги, посветени на глобализацията, свободните пазари и глобалната финансова криза. Бил е председател на Съвета на икономическите съветници при президента Бил Клинтън и главен икономист на Световната банка. В момента преподава в Колумбийския университет.



Илюстрации "Изток-Запад"

Само 35 души остават в ТЕЦ "Марица Изток 3"

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 129

Правителството продаде ДЦК за още 200 млн. лв.

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 129

Икономиката в България ще нарасне с 2,3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 129

Денонсиране на договора с България

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 129

Европа е притеснена от визитите на Орбан

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 129

ЕС замразява процеса по присъединяване на Грузия

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 129

НАТО отбелязва 75 години от създаването си

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 129

Политика на писмата

автор:Александър Симов

visibility 166

/ брой: 129

За секретната "индикативност"

visibility 205

/ брой: 129

Отвратителна вакханалия

visibility 175

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ