16 Ноември 2024събота22:15 ч.

Балканско сътрудничество

За храна в Босна, на зъболекар - в България

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 3907

Времето на масовите шопинг екскурзии в търсене на по-евтини продукти в съседните страни определено е зад нас, отбеляза сръбският в. "Блиц". Все пак дрехите със сигурност са на по-ниски цени по празниците, и то в страните от ЕС, а цигарите убедително са най-евтини в Сърбия, точно така както и бензинът е най-скъп. Поради това жителите на граничните селища най-често заработват надниците си при съседите, оправят си зъбите или отиват за продукти по време на промоции в хипермаркетите на комшиите, посочва изданието.
В обширен материал по темата "Блиц" съобщава какво точно по-изгодно може да се купи в Сърбия и в съседните страни. Така например големите магазини за хранителни стоки в Република Сръбска са честа шопинг дестинация за сърбите. Средно спестяването там не може да бъде повече от 20%, но връщането на ДДС, който в Република Сръбска е 17 на сто, е примамлив вариант за запазване на семейния бюджет. На голям интерес се радват магазините за обувки и дрехи в Унгария. Най-често сърбите се информират по интернет кога са промоциите, а за покупки над 42 000 форинта се получава и връщане на данък 15-25% в зависимост от вида продукт. От Хърватия в Сърбия често идват шопинг туристи, които търсят мебели и цигари, които са двойно по-евтини от сръбската страна на границата.
Времето на масов шопинг в България определено отмина, макар трансграничното търговско сътрудничество да продължава да е много активно. Особено в събота, когато е пазарен ден. Тогава около пазарите в Пирот има много продачави от България, които предлагат на купувачите от този край евтино долно бельо, анцузи, пижами, кърпи, покривки, дрехи. Българите купуват от магазините и месарниците в Пирот мляко и млечни продукти, зехтин, колбаси, захарни изделия, цигари, които при тях са доста скъпи, но също моркови и лук и други селскостопански продукти. Роберт Илич от Пирот от време на време пътува в България и казва, че цените като цяло са едни и същи. Препаратите  за домашна хигиена там са по-евтини с до 15%, но само на промоции. В цените на дрехите няма никаква разлика. В Сърбия са по-евтини млечните продукти, а бялата техника е по-скъпа в България. Продължава да бъде по-евтина кожата, а особено услугите на зъболекари и очни лекари. "За 100 евро семейството ни от трима души си направи преглед при очен лекар и си купихме много качествени очила. Всичко това може да свършите за един ден", подчерта Илич. За всички, които планират да пътуват в България, е важна информацията, че возенето с такси от граничния пункт Брегово до Видин и обратно струва 15 евро.
В изчакването на влизането на Сърбия в ЕС Кладово по неочакван начин се превърна в място на събиране на комшиите от Румъния. Жителите на съседния Турну Северин вече имат навик 1-2 пъти месечно да идват в Кладово за цял ден, където предимно в хипермаркета си пазаруват хранителни стоки и битова химия, а след това обядват със семейството си в някой от ресторантите. Според данни на митническите служби през граничния пункт Джердап в Сърбия месечно влизат около 15 000 румънци. Пазарният ден е събота и тогава в градчето от десетина хиляди души идват поне 500 румънци. Търговците в Кладово дават намаление за размера на ДДС на румънците за покупки над 150 евро с оглед на това, че стоките отиват извън граница. Те обаче казват, че за разлика от преди две години много малко хора в Румъния са по-платежоспособни от сърбите, тъй като средната заплата в Румъния е едва 240-280 евро.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ