06 Август 2024вторник04:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СЛЕДПРАЗНИЧНО

/ брой: 101

автор:Тодор Коруев

visibility 3408

Преди 1 май чух от телевизора, че изразът "празник на труда" бил оксиморон, нещо като "дървено желязо". И при най-малката задявка с Първи май се чувствам длъжен да напомня, че празникът не е заченат нито в Русия, нито е комунистически, а е роден на 1 май 1886 г. в Чикаго, Балтимор и Ню Йорк в окървавените стачки на американските работници, излезли на улиците с искания за осемчасов работен ден. Повтарям това заради ония, които зловредно или от невежество дрънкат, че на 1 май през Соца са ни подкарвали като говеда на комунистически сборища, за да им река, че празникът си беше празник - пролетен, слънчев, истински, с цветя и песни, със срещи с приятели. И с агнешко на трапезата.
Години наред след 1890 г., когато започват честванията на всемирния празник на работничеството и в България, все този лозунг "8 часа работен ден" е главният в манифестациите. Но като си помисли човек, 124 години оттогава пак има работници, най-вече шивачки, които работят по 10-12 часа дневно и получават по-малко от минималната работна заплата, която сега е 340 лева. Така е - онова "озъбено свирепо куче" се завърна. Почти ме зашемети националното изследване за условията на труд, според което 43 на сто от работещите българи смятат, че работата вреди на здравето им. Трудът им донася стрес, умора, мускулни болки, главоболие, поражения в зрението и какво ли не още. Ако "в този ред на мисли" напиша, че едно друго вече световно изследване ни нарежда в челото на мързеливите народи, няма да е честно. Написах го, без да съм убеден, че мързеломерите са точни, но знам, че ще огорча тия 43 процента недоволни, много от които работят при ужасни условия, плащат им мизерно, а дори ги завличат, като ги оставят месеци наред без плата за труда им. Нашата страна е в топ-3 на ЕС по работещи бедни - близо 600 000 души са нископлатените, сиреч получават под 67% от средната заплата, което е 541 лв. Слави се държавата ни с последното място в ЕС както по доходи, така и по равнище на заплащане на труда.
"Работата разболява 43% от българите", а липсата на работа разболява останалите 57%" - чета в социалната мрежа. За съжаление и сега в 10 области на страната безработицата продължава да расте. Всеки четвърти във Видинско и Врачанско е без препитание. Ако им напомняме Вазовите думи "Да работим! Тази славна дума/нека екне кат камбанен звън...", няма да ги утешим. Но как да върнем пазара на труда?
Кой ли не е развявал знамето на 1 май. Богдан Филов през 1943 г. го обяви за празник на националния труд, честван не само от работниците, но и от работодателите, чиито интереси трябва да се обединят. Оня ден прочетох нещо, казано от Георги Карауланов: "Има един вечен спор дали кокошката, или яйцето е първо. Въпросът за първенството между труда и капитала обаче отдавна е решен. Трудът ражда капитала. Но в обществото трудът не е оценен по достойнство. Оценява се капиталът, а тези, които го творят, са пренебрегнати." Трудът на българина е недооценен. Средната месечна заплата е 808 лева, а трябва да бъде 1520 лева, ако се спази съотношението, което имаме по БВП спрямо средноевропейския, т.нар. "стандарт на покупателната способност". Той е 47 на сто от средноевропейското равнище, а средната ни заплата е 25 процента от средната в ЕС. Така твърдят синдикалистите. Като бял ден е ясно, че капиталът мами труда. У нас най-много. 
 Гергьовден е празник на овчарите и те празнуваха, и заслужено, макар да е малко тъжно, че овцете у нас са 1.2 млн., докато през 1989 г. бяха повече от 10 милиона. И българската армия празнува с парад, и заслужено, макар че сега цялата тя може да се съберe на стадион "Васил Левски". Министър Ангел Найденов ще ни обясни, че не е важно количеството, а бойната способност, но нашите глави не са уврели още. Тия дни пак чухме искания за повече НАТО - на главнокомандващия, а на Соломон Паси му се ще да имаме и ядрено оръжие. Всичко Мара втасала... Какво ни донесе НАТО за десет години? Участия във военни мисии, естествено в угода другиму, и ковчези...
 В Одеса през тия дни стана нещо чудовищно - хора бяха изгорени живи в предизвикан пожар, а други убити и ранени от ултраси и щурмоваци от "Десния сектор" при опит да се измъкнат от огъня. Украйна вече е в гражданска война, киевската нелегитимна власт изпрати армия срещу народа си. Пред скоба на тия събития са 5-те милиарда долара, които САЩ зад кулисите, тайно наляха на Майдана, на неонацистите от "Десния сектор" и на новите бандеровци и с тях бе извършен преврат. САЩ не можа да унижи Русия, която пък си взе Крим, но си "спечели" икономически санкции, чийто ефект още не ясен. Какво ли още я чака горката Украйна?!
Тъжно ми е. Толкова непразнични мисли за празниците!

Започват засилени проверки за скорост по пътищата

автор:Дума

visibility 180

Полиция и доброволци издирват 73-годишна жена от Иваново

автор:Дума

visibility 171

ИТН връща мандата днес

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 147

Водата измести палмовото масло в сиренето

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 147

Хранителната индустрия се обяви срещу засиления данъчен контрол

автор:Дума

visibility 359

/ брой: 147

Плащаме с левове до 1 август догодина

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 147

Бюджетът на червено с 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 147

Ескалират безредиците във Великобритания

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 147

Виетнамският президент стана и генерален секретар

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 147

Крайнолеви саботирали жп мрежи в Германия

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 147

Криза отвън

автор:Александър Симов

visibility 418

/ брой: 147

Време е да се спрат

автор:Зорница Илиева

visibility 391

/ брой: 147

След белия мъж идва жената

visibility 361

/ брой: 147

Защитата при бедствия е колективна задача

visibility 362

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ