Северна Македония гласува за президент
Темата за България противопостави кандидатите, победителят ще се реши на балотаж
/ брой: 79
Избирателите в Северна Македония гласуваха за президент. Това са седмите избори за държавен глава на страната и са с рекорден брой кандидати - седем, сред които и двама представители на албанското малцинство.
По време на предизборната кампания Стево Пендаровски (СДСМ), Гордана Силяновска-Давкова (ВМРО-ДПМНЕ), Стевчо Якимовски ("Гром"), Буяр Османи (ДСИ), Биляна Ванковска (Левица), Арбен Таравари (коалиция на албанските опозиционни партии „Заслужава си") и Максим Димитриевски ("Знам") проведоха само един общ дебат.
Според социологическите проучвания никой от тях няма да събере над 50% от гласовете на 1 814 317 избиратели и победителят ще стане ясен на балотажа на 8 май, когато ще има и парламентарни избори.
Гордана Силяновска-Давкова от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ и сегашният президент Стево Пендаровски от Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) според прогнозите ще отидат на балотаж. Проучванията за първия тур дават преднина на Силяновска с 20,4% подкрепа срещу 16,8% за Пендаровски. Двамата вече са се изправяли един срещу друг през 2019 г., когато Пендаровски спечели на втория тур. Очаква се това да се повтори и сега с помощта на албанските гласове.
Промяната на конституцията с вписването на българската общност в нея зае централно място в предизборния дебат.
Силяновска-Давкова твърдо следваше антибългарската политическа линия, констатира БГНЕС. Тя е против Договора за приятелство с България от 2017 г. и върл противник на Преспанското споразумение с Гърция. Компромисът, който допуска, е предоговаряне на френското предложение за отношенията със София. На същата позиция са и кандидатите на "Знам" и "Гром".
Според Пендаровски промените в конституцията трябва да бъдат приети, за да бъде използван „отвореният прозорец” за приемането на РСМ в ЕС. Тази позиция се споделя и от двамата албански кандидати - Буяр Османи, който бе доскорошен външен министър, и Арбен Таравари.
Кандидатката на Левицата Биляна Ванковска също е на антибългарска позиция, застъпва се за отмяна на френското предложение и критикува условията за евроинтеграцията на Скопие.