Равни възможности за всички хора!
/ брой: 117
С хъс за повече депутатски мандати тръгват кандидатите от листата на "БСП за България" в Хасково към парламентарните избори. Водач на листата е Владимир Маринов от АБВ. Попитахме и другите кандидати с каква мотивация се включват в предизборната надпревара.
Смиляна Нитова: Това е листата на БСП, а не нечий отбор по интереси
Смиляна Нитова е кандидат в листата на "БСП за България" в 29 МИР. Освен че има опит като общински съветник в Хасково, адвокатката вече е била народен представител в 42-то и 44-то НС от квотата на левицата. По думите й Българската социалистическа партия стои добре в политическия живот не само в района, а и в държавата. Нитова не атакува директно опонентите от ГЕРБ, но на въпрос дали областта се е отърсила от скандалите около "Хасково гейт" и така наречения "дрийм тийм" на Делян Добрев, тя лаконично призовава избирателите да погледнат листата на "БСП за България". С усмивка подчертава, че другарите, с които влиза в надпреварата, имат различен житейски и професионален опит, има както млади хора, така и по-възрастни. Отново е избрала БСП, защото това е единствената партия, която представя програма по секторни политики, и то изцяло с грижа за хората.
"Вижте още веднъж листата ни - ние не сме подредени по родов, финансов или друг признак. Нашата листа е подредена по ясни критерии и правила, след поредица от номинации, чут е гласът на нашите членове, на областните съвети. Това е листата на БСП, това не е личната листа на някого, нито пък е отборът на един човек, подреден по някакви користни цели", категорична е адвокатката. По думите й ГЕРБ са оставили отпечатъка си и в законотворчеството - хаотично изпълнение на закони и текстове, които минават през "задната врата" - чрез преходни и заключителни разпоредби. Иска това да се промени. Според нея, за да е стабилно законодателството, трябва да има добри специалисти във всички парламентарни комисии, но най-вече в правната, тъй като през нея минават почти 80% от законопроектите. В 46-то НС трябва да влязат юристи и хора с професионален, юридически и житейски опит, добавя тя. Нитова не одобрява и новата правна карта, която закрива малки и районни съдилища, пренебрегвайки факта, че освен правораздавателни, те имат и социални функции.
"Хора живеят не само в София, а и в Ивайловград, и Тополовград, и в други части на страната. Закриването на тези съдилища води до отказ от правосъдие. Мисля, че със закриването на съдилища споровете между гражданите ще се решават на друг принцип, а това е недопустимо в една правова държава", смята Нитова и призовава за обстоен анализ на съдебната система преди предприемането на каквито и да било реформи.
Георги Илиев: Трябват повече пари за култура
Георги Илиев от 1991 г. живее и работи в Свиленград, собственик е на частна фирма, има дълъг политически опит. За свои приоритети изтъква културата и читалищната дейност, малкия и среден бизнес. Илиев участва активно в културния живот и календар, ръководи различни състави в читалището в с. Мезек, община Свиленград. Неслучайно е избрал БСП - посочва, че това е партия с добро отношение към културата, негови близки го подтикнали да се кандидатира за депутат, за да бъде връзката между тези, които правят законите, и онези, които са пряко засегнати от тях.
"Това, което БСП и парламентарната й група предлагат, трябва да кореспондира с очакванията на хората. Имаме много общи и допирни точки", посочва той. Според Илиев е важно да се знае и какво е състоянието на читалищата, да се обърне внимание на културата във всички населени места, да се проследи отношението към общинските центрове и към големите областни градове. По думите му това, което обединява всички, е липсата на пари за сектора. "БСП предлага постепенно увеличаване на процента от БВП за култура, има тенденция той да се увеличава всяка година с 0,2%, дай Боже да стигнем до заветния процент и половина, за да се подпомогне културата", надява се читалищният деец. Според него тези средства трябва да се насочат към специалисти в сферата на културата в малките населени места. Надява се заплатите им да достигнат "поне общинските заплати", защото, за да съхраним и опазим културата, тя има нужда от качествени хора, които са завършили подходящото образование. А задържането им в малките населени места изисква стимул, често финансов.
Илиев обаче добавя, че трябват не само пари, а и отношение, и внимание. Той е загрижен и за малкия и среден бизнес, има опит покрай семейната си фирма. Посочва, че пандемията се е отразила на всички, а хаосът продължава. "Няма яснота как подобни бизнеси ще продължат да работят. Всички тези хора, особено в област Хасково, формират над 60% от данъците в централния ни бюджет. Ако искаме да имаме събираемост на данъци, трябва работеща икономика, а тя зависи и от тези малки и средни предприятия", посочва той. Илиев не е видял особен ефект от целевите помощи. Краткосрочните мерки на финансистите не компенсират средно и дългосрочната визия, смята той. Очаква БСП и държавата да подпомогнат сектора.
Георги Илиев иска равни възможности за всички, надява се всички фирми да могат да участват по обществени поръчки, а не шансът да е съсредоточен в само няколко от тях.