02 Ноември 2024събота16:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Просто комар ли?

Пренасят множество болести с различен риск за човешкото здраве

/ брой: 145

автор:Аида Паникян

visibility 3059

Доскоро възприемахме комарите просто като неприятни спътници на лятната почивка на къмпинг или парти на открито. Днес вече не е така - много техни побратими, които вилнееха по Африка, "откриха" Европа като нова дестинация, където да разнасят различни зарази. Това лято светът се занимава основно със заразата от КОВИД-19, но не и комарите. От пролетта те отново са тук и искат своето - човешка кръв. Известно е, че хапят женските - те се нуждаят от хранителен удар, за да развият яйцата си. Нещо като грижа за поколението. Често се питаме защо едни хора са защитени от набезите на комарите, а други - не. Мнозина учени са се опитвали да разгадаят тази тайна. Комарите се стимулират от редица фактори, когато търсят кръвна храна. Първоначално те са привлечени от въглеродния диоксид, който издишваме. Вероятно е важна и топлината на тялото. И още:

по човешката кожа има до 400 химически съединения

които биха могли да привличат или отблъскват комара. Учените работят по въпроса кои коктейли от миризми по човешката кожа са най-атрактивни за различните видове от тези насекоми. Според някои проучвания бременността, както и пиенето на бира, прави човека по-непривлекателен за комара. Но такива проучвания визират един вид комар. А тези насекоми са десетки видове. В крайна сметка учените засега са категорични - нито яденето на чесън, нито вземането на добавки от групата ни витамин В, нито каквото и да било друго може да направи привлекателния за комарите човек по-малко привлекателен. Затова препоръката им е хората да се пазят от комарите, като ползват репеленти, носят дрехи, които добре покриват тялото, и да се постараят да поставят мрежи по вратите и прозорците. Да не забравяме и

бабините рецепти

прилагани след ухапване от комар - намазване с гъста паста от сода за хляб и вода или от сол и вода. И нещо важно, което касае властите: да се пръскат редовно площите срещу комари.

Едно от най-известните заболявания, пренасяно от комари, е маларията. 

Сред честите заболявания, причинявани от ухапване от комар, е заразяването с вируса на Западен Нил. Често тези хора нямат никакви симптоми - 1 на петима може да има треска и други грипоподобни симптоми за седмица до 10 дни след ухапването. Крайната фаза на заболяването е енцефалит, но медиците са установили, че това се случва изключително рядко. Смята се, че 1 на около 150 ухапани от комар преносител на вируса може да стигне до тази крайна фаза. В България също има случаи на болестта.

Вирусът на Зика за първи път е открит в Африка през 40-те години на ХХ в. Разпространява се в Южна и Централна Америка, Мексико, Карибите, Югоизточна Азия и Тихоокеанските острови. Повечето хора не знаят, че имат Зика. Симптомите са леки и обикновено преминават за около седмица. Човек може да има треска, болки в ставите или мускулите, температура или обрив. Преди няколко години заболяването нашумя отново, установиха се много случаи в Бразилия, когато болестта бе пренесена по време на Световното първенство по футбол през 2014 г. Преди това е имало друга вълна на Зика в района на Френска полинезия. Все пак, от американския Център за контрол и профилактика на заболяванията коментираха, че в сравнение с вируса Ебола, отнел преди няколко години живота на над 11 хил. души в Западна Африка, Зика изглежда дори безобиден.

Ваксина срещу Зика няма. Но има срещу жълта треска. "Хората, които са планирали пътуване зад граница, особено в развиващите се страни от Америка, Африка и Азия, са 

изложени на сериозен риск от редица инфекции"

припомнят от българския Център по заразни и паразитни болести. От там са категорични, че "най-добре е имунизациите да бъдат направени 6 до 8 седмици преди пътуването (максимум 4 седмици преди него), за да бъде съобразено поставянето на ваксините с тяхната съвместимост и за да се изгради постваксинален имунитет, включително и при тези, които изискват приложение на повече от една доза за завършване на имунизационната схема".

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2015

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1713

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1754

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1730

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1739

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2259

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2280

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1815

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1862

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ