26 Февруари 2025сряда01:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Почитаме иконата на Света Богородица „Всех скорбящих радост”

автор:Дума

visibility 2725

24 октомври е голям църковен празник, ознаменуващ едно голямо чудо, извършено от Пресвета Богородица. Това е повод да отидем в църква и да благодарим на Божията майка за милостивото ѝ сърце и безкрайните ѝ грижи за нас.

Историята разказва, че през 1688 година Евфимия, сестрата на Московския патриарх Йоаким, се разболяла и легнала на смъртен одър. Въпреки че болестта ѝ била нелечима, жената пренебрегнала телесните страдания и не спирала да се боли на Богородица.

Една сутрин, след продължителна и изтощителна молитва, болната Евфимия чула гласа на Пресвета Богородица. Тя ѝ се явила, за да ѝ каже, че в Преображенския храм има икона, която се нарича „Радост на всички скърбящи“ („Всех скорбящих радост“). Дева Мария поръчала на болната Евфимия да повика свещеника от храма, който да донесе тази икона. След като отслужи водосвет, болестта на Евфимия ще изчезне. След това изцерената трябвало да разказва на всички за чудотворната икона и да прославя милостта на Иисус Христос.

Чудното оздравяване на болната Евфимия станало точно на 24 октомври. Затова празникът се чества до ден днешен в прослава на Пресвета Богородица и Иисус Христос. Наричаме го Света Богородица – Всех скорбящих радост. На този ден в Преображенския манастир се стичат вярващи от целия православен свят, за да молят за милост Богородица и да търсят изцеление от чудотворната икона.

Има написан и акатист за иконата. В чест на тази икона са издигнати храмове и манастири. През XIX век в Москва издигнали храм „Всех скорбящих радост“. В него била положена иконата, богато украсена с венец от скъпоценни камъни, бисери и елмази. Като се избавихме от вечната смърт чрез благодатта на родения от Тебе Христос, наш Бог и чрез Твоето Майчинско пред Него ходатайство, ние, Твоите раби, благодарствени и победни песни пеем на Тебе, победоносния вожд. Като имаш непобедима сила, освободи от всякакви беди и скръбни обстоятелства нас, пеещите: Радвай се, благодатна Богородице Дево, Радост на всички скърбящи. Съществуват чудотворни копия на древната икона „Веех скорбящих радость“ – „Радост на всички скърбящи“.

 

 

Eдна трета от икономиката ни е в сивия сектор

автор:Дума

visibility 1669

/ брой: 37

Повишените тол такси няма да оскъпят храните

автор:Дума

visibility 1756

/ брой: 37

За една и съща услуга плащаме различни такси на банките

автор:Дума

visibility 1755

/ брой: 37

България покри на косъм критерия за ценова стабилност

автор:Дума

visibility 1936

/ брой: 37

Консерваторите отново на власт в Германия

автор:Дума

visibility 1788

/ брой: 37

В името на мира Зеленски готов с оставка

автор:Дума

visibility 1977

/ брой: 37

ЕС ще се въоръжава с налични фондове

автор:Дума

visibility 1667

/ брой: 37

Накратко

автор:Дума

visibility 1799

/ брой: 37

Бюджет по навик

автор:Аида Паникян

visibility 1765

/ брой: 37

Бездарен стрелец си

автор:Христо Георгиев

visibility 1823

/ брой: 37

"ЗА" и... "ЗА" българския лев!

visibility 1819

/ брой: 37

Пациентът, а не болестта трябва да е на първо място

visibility 1962

/ брой: 37

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ