Киев се отказа от НАТО
Върховната Рада прие закон за принципите във вътрешната и външната политика на Украйна
/ брой: 150
Украинският парламент прие закон, който не позволява присъединяването на страната към НАТО. Законопроектът беше подготвен по инициатива на новия президент Виктор Янукович, който от избирането си през февруари води политика на ускорено сближаване с Русия, отбелязва Франс прес. Янукович се смята за проруски президент. Той е заявявал на няколко пъти, че не подкрепя идеята за членство в НАТО, което беше цел на неговия предшественик Виктор Юшченко и повод за напрежение в отношенията със съседна Русия.
В началото на юни предложеният от президента документ беше гласуван на първо четене. Обсъждането му на последно четене продължи повече от пет часа и приключи малко преди полунощ срещу петък. Той беше одобрен от 259 от 279 присъстващи в залата парламентаристи. Пропрезидентското мнозинство отхвърли близо 400 поправки, предложени за последното четене от прозападната опозиция. Голяма част от поправките предвиждаха членството в НАТО да остане сред главните цели на страната.
Законът определя "фундаменталните принципи" на националната политика, сред които "поддържането на политика на неприсъединяване, което означава неучастие във военнополитически съюзи" като НАТО. В документа се говори за "продължаване на конструктивно сътрудничество с НАТО", но не се споменава за присъединяване. За сметка на това членството в ЕС е обявено за една от приоритетните цели на Украйна.
Освен това в документа се формулира и отношение към "езиковия въпрос". Тази точка предвижда "осигуряване на развитието и функционирането на украинския език като държавен във всички сфери на обществения живот на цялата територия на Украйна, гарантиране на свободното развитие, използване и защита на руския и другите езици на националните малцинства".
Опозицията - блокът на Юлия Тимошенко и блокът "Наша Украйна-Народна самоотбрана" - остро разкритикуваха законопроекта заради отказа от членство в НАТО. Опонентите също така настояваха статутът на украинския език да бъде утвърден "като единствен държавен" и призоваваха документът да не се гласува.