Избори
/ брой: 175
На 14 ноември ще избираме и президент, и народни представители. Предвид обстоятелствата, бе логично датите за двата вота да съвпаднат. Ще се спестят разходи за транспорт, за възнаграждения и обучения на членовете на комисии. Ако трябва да сме честни, бая партии също може да намалят разходите, че даже и да се възползват от допълнителните рейтингови бонуси, които им дава (не)подкрепата за даден кандидат-президент.
При консултациите при Румен Радев ЦИК сякаш не бе сигурна какво иска и кое ще е по-евтино. Даже се омотаха в обясненията колко време ще е необходимо за програмирането на машините. Последния път обаче се видя, че намаляват сгрешените бюлетини, а членовете на комисии си отдъхнаха при броенето на гласове и преференции. Та, инвестицията в техника не е лоша. Технологията е ясна, остават само някои детайли за уточняване. И отново опираме до кандидатите.
ГЕРБ страдат, че изборът не е предизвестен в тяхна полза. И се колебаят на кого да заложат. Пусто его, не всеки приема добре загубата. ГЕРБ най-сетне усетиха, че вятърът на промяната вече е факт. България не иска повече гербаджийското его да деребейства без никакви спирачни лостове.
Кой ще е следващият обитател на "Дондуков" 2 решаваме всички ние, с гласа си. Този път обаче ще трябва да съвместяваме това решение и с избора за народни представители. Време е да се замислим какво точно ни трябва - експериментално шоу или предсказуеми хора с ясни позиции. Важи и за двата вида избори. Не вярвайте на мантрата, че всичко е предопределено за парламента! Не е. И точно затова за трети път тази година ще избираме депутати.
Не се подвеждайте, че двете кампании могат да се слеят в едно. Не могат, а и не бива. В България все още има разделение на властите. И това е хубавото - всеки има правомощия, което малко или много възпира част от самозабравянето. Президентството и парламентът са отделни институции, но все пак е хубаво да гледат в една посока. Затова е важно да помислим хубаво, когато отидем да гласуваме. За да не се каем пак дружно после.