Едва 10 % от жилищата у нас са застраховани
/ брой: 74
Само 10% от жилищата в страната са застраховани, показва статистиката на Асоциацията на българските застрахователи. Според проучването българинът е готов да даде от 45 до 150 лв., за да застрахова апартамента си. Има два вида продукти за имуществени застраховки - едните са типови и са лесни за продажба, а другите са според личните предпочитания на клиентите. Когато хората решат да застраховат имот, е важно да знаят какви рискове искат да покрият.
"Ако го правят за жилище, в което никой не живее и няма ново имущество, няма смисъл да се включва и риск от кражба, например", коментира Константин Велев председател на Асоциацията на застрахователите в България.
Според него, земетресението е катастрофичен риск, при който имуществото изцяло се губи и ако имотът струва 150 000 евро, трябва да го застраховаш на пълна стойност, за да получиш пълно възмездяване. При застраховане от земетресение на реална стойност не може да очаквате премии по-малки от 170 лева. За апартаментите в София, които традиционно са най-скъпи, ще имате годишна полица от 350-400 лева.
"Най-често клиентите се застраховат срещу пожар и наводнение, кражби с взлом и вандализъм. Хората рядко използват застраховката отговорност срещу трети лица. Те се от полза, ако например наводниш съседите си", твърди Велев. Наводнението е често срещан риск, но хората трудно го разбират. Те свързват тази застраховка с проблем във ВиК системата, а той се признава само при придошла вода. "Често хората искат обезщетения за наводнение и когато се появи влага в апартамента", посочва Константин Велев.