03 Ноември 2024неделя02:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Другият 11 септември

През 1973 г. метежниците на ген. Пиночет, подкрепяни от САЩ, извършиха кървав преврат срещу демократично избрания президент на Чили Салвадор Алиенде

/ брой: 209

автор:Иван Аладжов

visibility 5458

Датата 11 септември е наситена с драматизъм. На 11 септември 2001 г. при ужaсяващите самолетни атентати в Ню Йорк и Вашингтон загинаха близо 3000 невинни хора. Медиите не пропускат всяка година да ни напомнят за трагедията. Но за жертвите на един друг, многократно по-кървав 11 септември, "свободните" медии често забравят. На тази дата през 1973 г. правителството на Чили насилствено бе свалено от кръвожадна военна хунта начело с диктатора ген. Аугусто Пиночет. В продължение на 17 години военните с нечувана жестокост определяха живота на чилийския народ, а като главнокомандващ армията Пиночет запази властовите си позиции чак до 1998 г. Резултат от неговия фашизоиден режим - стотици хиляди чилийци, прокудени от родината, десетки хиляди изтезавани и избити в концентрационните лагери.


През 1969 г. социалисти, комунисти, социалдемократи, леви християндемократи и радикалната левица се обединяват в Народен фронт на Чили - Unidad Popular (UР), който издига Салвадор Алиенде за кандидат за президентските избори. На 4.9.1970 г. UP печели изборите и д-р Салвадор Алиенде става президент на Чили. Веднага след изборите агентите на ЦРУ организират първия атентат срещу Алиенде и лоялния към него главнокомандващ армията ген. Рене Шнайдер. Президентът е невредим, но при опита за отвличане близкия до него генерал е прострелян и 3 дни по-късно умира.
Икономическата политика на Алиенде е изключително успешна. Още през първата година от неговото управление приходите на трудещите нарастват с 60%, а цените на основните хранителни продукти и на наемите са замразени. Обучението и образованието стават безплатни за всички, държавата отпуска на всяко дете безвъзмездно дрехи и по 1 л мляко на ден. Детската смъртност намалява с 20%. Започва мащабна строителна програма за настаняване на 500-те хиляди бездомни семейства. Безработицата се понижава от 8,8 на 3,1%, а икономиката реализира ръст от 11%. В центъра на стопанската политика на Алиенде е национализацията на природните ресурси, на медните мини и въгледобива, на основните промишлени отрасли като текстилната индустрия, национализацията на всички банки, включително и на чуждестранните, както и мащабна аграрна реформа в полза на безимотните селяни, при която се преразпределят милиони декари земя, владение на едрите латифундисти. (До 1970 г. 4% от най-богатата част от населението притежават 80% от обработваемата земя.) Одобрението на социалната политика е огромно - на комуналните избори през 1971 г. UР печели 50% от гласовете.
Новата икономическа политика безпокои американските корпорации. След Куба, Чили се очертава като втората социалистическа държава в задния двор на САЩ - Латинска Америка. Северноамериканските мегаконцерни като ITT (International Telephone and Telegraph Company), Anaconda Cоoper Company, Kennecott и др. (т.нар. Комитет на четиридесетте), които се притесняват за апетитните си печалби в Чили, след като правителството на Алиенде въвежда висок данък върху дейността на транснационалните корпорации в страната, лобират пред стратезите във Вашингтон, които вдигат на бойна тревога ЦРУ.
САЩ прибягват до познатия механизъм за задушаване на прогресивни правителства: през 1971 г. Никсън разпорежда "да се накара икономиката да пропищи" и налага

търговско и финансово ембарго

През 1973 г. този акт има тежки последствия за стопанството на Чили. Разразяват се инфлационни процеси, но въпреки това Народният фронт печели парламентарните избори с 44%. Освен икономическа блокада, експертите по подривна дейност в Ленгли посягат и към по-сериозния арсенал на ЦРУ. Още през 1971 г. организират строго секретната операция "Fubelt" за сваляне на Алиенде чрез военен преврат. В плана участват неофашистката партия на Чили "Отечество и свобода" (Patria y Libertad), Националната партия (Partido Nacional) и пучистки настроените военни от гарнизона в Антофагаста. Законспирираната операция на ЦРУ с чилийските военни се координира от американския дипломат Хари Шлаудерман, който още през 1965-а участва в инвазията на САЩ срещу Доминиканската република. За реализиране на заговора ЦРУ отпуска в продължение на 3 години по 10 млн. долара на месец.
На 11.9.1973 г. настъпва часът за действие. По време на съвместно американско-чилийско морско учение, в което участват бойни кораби и на САЩ, патрулиращи в близост до чилийската акватория, командването на военноморския флот на Чили обявява началото на преврата. Той се ръководи от новоназначения преди 3 седмици главнокомандващ на чилийската армия ген. Аугусто Пиночет. В 6,20 ч. демократично избраният президент Салвадор Алиенде е уведомен за метежа. Последвалите негови опити да се свърже с лоялните към конституцията висши военни са неуспешни - всички вече са арестувани. Д-р Алиенде с близките и телохранителите си се отправя към президентския дворец "Ла Монеда". В 8 ч. пучистите отправят ултимативно послание по радиото Алиенде да се оттегли от поста. След като той отказва, те заплашват, че ще бомбардират президентството. Обсадените защитници на "Ла Монеда" отхвърлят ултиматума. В 11,55 ч. бойни самолети бомбардират президентския дворец и работническите квартали на столицата, където спонтанно се сформира съпротива срещу превратаджиите. Невъоръжените привърженици на президента нямат шанс срещу танковете и бомбардировачите на хунтата. Заклетият демократ и пацифист Алиенде, въпреки предупрежденията за готвения преврат, не допусна да се раздаде оръжие на населението. В 14 ч. е решителната атака срещу президентството. При неизяснени и до днес обстоятелства в битката за "Ла Монеда" трагично загива и Салвадор Алиенде. Някои историци твърдят, че е прострелян от превратаджиите, а други, че се е самоубил, за да не попадне в плен. Смъртта на президента и на сподвижниците му не задоволява палачите. Хунтата на Пиночет започва

кървава разправа с народа

По данни на неправителствената организация "Amnesty International" в концлагерите на Пиночет "Estadio Nacional", "Londres 38", "Pisagua", "Chacabuco", "Dowson" и създадената от немски изселници след Втората световна война "Colonia Dignidad" само през първата година на метежа са избити или безследно изчезнали около 30 000 леви активисти. Един от най-известните е музикантът Виктор Хара - зверски изтезаван и убит в превърнатия в събирателен лагер национален стадион, където са интернирани 40 000 души. Често телата на убитите са изхвърляни от военни самолети над Тихия океан - над райони, обитавани от акули. Според международни организации общият брой на интернираните в тайните затвори и концентрационните лагери достига 100 000 души, като по-голямата част от тях са жестоко изтезавани. Самият Пиночет никога не си е правил труда да отрича зверското насилие, което е смятал за необходима част от своята политика.
От около 8-милионното население на Чили над 1 милион са принудени да емигрират след 1973 г., за да се спасят - предимно в съседните латиноамерикански страни, Мексико, Източна Европа и най-вече в ГДР, Швеция и Франция. За прокудените дори опасното прекосяване на Корделиерите не е гаранция за оцеляване. Тайните служби на Пиночет, в рамките на подкрепяната и от другите латиноамерикански разузнавания, както и от ЦРУ, операция "Condor", откриват и ликвидират противниците на режима и зад граница.
За разлика от грижливо поддържания мит от корпоративните медии за уникалните стопански успехи на неолибералната икономическа политика на Пиночет и неговите съветници от клуба на т.нар. Chicago Boys - възпитаници на гуруто на неолиберализма проф. Милтън Фридман, реалността в Чили е доста по-различна. Усреднените стопански и социални показатели от управлението на хунтата са много по-лоши от тези по времето на Алиенде. И това е факт, въпреки че само седмици след кървавия преврат САЩ започват да наливат в своето кръвожадно отроче стотици милиони долари. Независимо от тези подаяния инфлацията в Чили експлодира и във втората половина на 70-те години достига 600%, а усреднена за целия период на диктатурата е около 100% на година.
В началото на 80-те години неолибералната икономическа политика на Пиночет и неговите американски съветници води до масов фалит на банки. Страната натрупва за кратко време външен дълг от близо 20 млрд. долара. Безработицата нараства до над 30% през 1981 г., а помощите за уволнените са съкратени наполовина. За сравнение - по време на управлението на Алиенде безработицата е 10 пъти по-ниска и е малко над 3%. Номиналният ръст на приходите на населението намалява с 20%, а цените на стоките и на услугите от първа необходимост скачат вследствие на постоянната инфлация. Правителството орязва разходите за здравеопазване и образование с 37%. Стойността на местната валута се обезценява с 50%. Вследствие на тотално антисоциалната политика на военния режим живеещите в бедност достигат в края на 80-те години 44% от всички граждани. Този показател е с няколко пъти по-висок в сравнение с управлението на Алиенде и значително над нивото на бедност в средата на 90-те години, когато социалдемократическото правителство с целенасочена политика за реално нарастване доходите на населението и увеличение на държавните разходи в социалната сфера успява да намали живеещите в недоимък на 27,5%.
И докато в годините на управлението на Пиночет все по-широка част от народа пропада в социалната бездна, една тънка

прослойка натрупва несметни богатства

Заможните 10% получават 47% от общите приходи на обществото, а 50% от народа - само 16,8%. Само през първите месеци след преврата на Пиночет цената на хляба скача 36 пъти, а 85% от населението е сринато под нивото на бедността. Сред финансово облагодетелствалите се е и самият генерал, срещу когото след 1998 г., освен съдебните дела за масови убийства и престъпления срещу човечеството, бяха повдигнати и обвинения за присвояване на държавни средства и за пране на пари в особено големи размери. В хода на разследването се потвърди, че вашингтонската РИГС-Банк - търговската банка на МВФ, е изпрала милиони долари на генерала, който е поддържал 125 сметки в нея. Вашингтонските банкери дори услужливо са разкрили специално 2 офшорни компании с фиктивно седалище на Бахамските острови и единствено поле на действие да прикриват, перат и легитимират внасяните от диктатора средства в банката.
В центъра на стопанската политика на военната хунта в Чили и на нейните икономически консултанти от Чикагския университет е познатата и в България като неолиберална шокова терапия, на която сме подложени след 1990 г. Тя включва тотална либерализация на трансфера на стоки и капитали; безкомпромисна приватизация на безценица на всички стопански отрасли и обществено значими услуги; редуциране на държавните разходи в социалната сфера; намаляване на вносните мита и на корпоративните данъци до символични нива; заливане на страната с вносни стоки, които ликвидират местното производство; срив на публичното пенсионно осигуряване и неговото заместване с частно и други подобни рецепти от отровната кухня на либералните стратези, което в Чили и у нас доведе до социална катастрофа.

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2101

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1807

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1848

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1840

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1845

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1665

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2545

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1939

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1957

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ