Станимир Илчев:
Други петнят България
/ брой: 40
- Господин Илчев, има ли реални резултати от дискусията в ЕК по повод скандалите с подслушване в България?
- Много ясни сигнали бяха излъчени и към българското правителство, и към комисията. Ето днес научих, че другата седмица ще се събира комисията по вътрешна сигурност на нашия парламент, за да обсъжда евентуални промени. Освен това ЕК ще наблюдава много по-прецизно процесите, които коментирахме, и в никакъв случай няма да допусне да бъде подвеждана с различни информации.
- Приемате ли тезата на колегите ви от ГЕРБ, че петните имиджа на България с подобни дискусии?
- Това е едно спекулативно твърдение. Толкова голямо, че да се скрият за него ГЕРБ и "Атака", взети заедно. Петнят образа на страната тези, които, веднъж взели властта, започват да нарушават човешките права и да ощетяват гражданите в рамките на техните конституционно гарантирани права. Тези, които си служат неправомерно с инструментариума на властта, който им е поверен с други цели, и тези, които предизвикват страх и напрежение в обществто. Те петнят името на страната.
Ние не сме критикували правителството като цяло, а визирахме проблема такъв, какъвто вече е разпознат в самата комисия за контрол и прилагане на СРС в българския парламент. Лично аз в 90% от изказването си се основах върху констатациите на тази комисия. Не съм използвал съмнителни източници, нито собствени лекомислени констатации. Казах това, което комисията твърди от няколко седмици насам - за нарушения при употребата на СРС-та, за ескалация при употребата им. Това са необорими твърдения и мисля, че комисарите ще бъдат впечатлени именно от тях.
- Ще продължите ли да поставяте въпросите за употребата на СРС-та и темата за полицейщината у нас пред ЕК?
- Огромното мнозинство евродепутати недоумяват как може да се гледа на такъв въпрос като на незначителен или временен. Разбира се, че непрекъснато трябва да се полагат грижи за демократичната същност на една политика, за демократичната среда в едно общество и за демократичните права на гражданството. Това не може да е кампанийно или в контекста на отделни събития. Това трябва да е постоянна грижа, още повече че в България станахме свидетели на едно нехайно отклонение от принципите на демократичното функциониране на институциите.