Няколко думи
Широко затворени очи
/ брой: 167
Жилищата у нас поскъпват толкова главоломно, че на човек е трудно дори да следи колко бързо се сменят цените - като ротативки са. Последните данни на брокерите са за 12% ръст в София само за 6 месеца. Средната цена стигна 1700 евро за квадратен метър. Ситуацията в другите градове не е по-различна, в някои даже повишението е още по-голямо.
За последните 20 години имотите у нас са поскъпнали 6-7 пъти. В момента сме на второ място в Европа по ръст на цените на жилищата.
Освен невиждани цени съвсем наскоро беше отчетен и бум на ипотечните кредити - над 20 на сто. Ще речете, че българинът се съдира да купува имоти. Тези ръстове и скокове обаче са в пълен контраст на общата тенденция - че все по-малко семейства могат да си позволят собствено жилище. Реално само около 10% от населението ни може да купи собствен дом.
Все още около 90 на сто от домакинствата в България живеят в собствени жилища. Но и този дял бавно започва да се топи. Основната причина е ниските доходи на хората, голяма част, от които получават минимално или близко до минималното възнаграждение. Някак си в годините на прехода българските работодатели не пожелаха да предвидят в заплатите, които плащат, средства, необходими за нещо различно от храна и битови сметки. Като цяло родните заплати не са скроени така, че парите да ти стигнат за вноска по жилище или за наем. Реално много малко са хората, които могат да си позволят да плащат за ипотечен кредит. Достъп до имотния пазар имат само около 10 на сто от нашенците, като в провинцията голяма част от хората, които купуват имоти, го правят със спестявания.
Преди време експерти направиха прогноза, че през следващите 10 години българите постепенно ще се превърнем от нация на собственици в нация от наематели, защото имотният пазар ще става все по-скъп и все по-недостъпен за хората. Заради ниските доходи, социалното неравенство и въобще разслоението на обществото.
Подобни тенденции накараха правителствата в други държави да започнат да вземат мерки - нисколихвени кредити, строителство на държавни жилища и т.н. А у нас, дето сме най-зле, за демографската и жилищната политика държавата си държи широко затворени очите.